wNieznane.pl

Madryt

Porady i wskazówkiKomunikacja, poruszanie się po mieście, bilety

Większość interesujących miejsc znajduje się w ścisłym centrum Madrytu, czyli w zonie A. Warto pamiętać jednak, że linie metra mają raczej krótkie trasy i często trzeba się przesiadać. Dostępne są dwa rodzaje biletów:

 

bilet jednorazowy lub 10-przejazdowy - bilet na jeden przejazd kosztuje 1,50 euro, na 10 przejazdów - 12,20 euro, dopłata za przejazd z lotniska wynosi 3 euro

 

bilet abonamentowy Tourist Travel Pass - obejmuje nielimitowane przejazdy metrem, siecią autobusową i koleją podmiejską, a także przejazd z lotniska do centrum komunikacją publiczną. Ceny (na styczeń 2015) dla osób dorosłych: 8,40 euro karta jednodniowa, 14,20 euro karta dwudniowa, 18,40 euro karta trzydniowa, 26,80 euro karta pięciodniowa, 35,40 euro karta siedmiodniowa.

 

Warto wiedzieć, że w Madrycie nie ma rozkładów jazdy. Na przystankach dostępne są jedynie informacje, w jakich godzinach kursuje dana linia i co ile minut. Metro kursuje od godziny 6 rano do ok. 1:30 w nocy.

Dojazd z lotniska Barajas do centrum

Lotnisko Madryt-Barajas położone jest niewiele ponad 10 km od centrum miasta. Tuż przy lotnisku przebiegają drogi szybkiego ruchu, którymi do miasta można dojechać w ok. 20 minut. Poza tym można skorzystać z komunikacji miejskiej:

 

metro - bezpośrednio przy terminalach T2 i T4 znajdują się stacje metra. Z lotniska kursuje linia nr 8, kierunek Nuevos Ministerios. Bilet na metrem przejazd z lotniska jest droższy niż standardowe bilety.

 

kolej - przy terminalu T4 znajduje się stacja kolei podmiejskiej (renfe cercanias), skąd pociągiem można dojechać do dworca kolejowego Atocha.

 

bus - z lotniska można dojechać do miasta kilkoma liniami autobusowymi, które zatrzymują się przy terminalach T1 i T2: 200 (do  Avenida de América), 101 (do Canillejas) i Expres (do stacji Plaza de Cibeles oraz Atocha). Busy Expres kursują co 15 minut w dzień i co 35 minut nocą. Przejazd trwa ok. 40 minut.

Madrid Card

To karta turystyczna, oferująca bezpłatne wejście lub zniżki i pierwszeństwo wejścia do muzeów, atrakcji czy restauracji. Dostępna jest w wersjach 24 h, 48 h, 72 h lub 120 h. Można do niej dokupić bilet uprawniający do przejazdów komunikacją miejską. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Pamiątki

W centrum Madrytu znaleźć można mnóstwo sklepików z pamiątkami. Jest tu w zasadzie wszystko - od klasyków, jak pocztówki, magnesy, albumy, koszulki, torby, przez wyroby ze szkła i ręcznie zdobioną ceramikę, po prawdziwe cuda, jak na przykład ręcznie wyszywane wachlarze, ręcznie zdobione figurki czy skomplikowane mozaiki.

Naucz się hiszpańskiego!

Wydawać by się mogło, że w tak dużym mieście, a w dodatku stolicy jednego z krajów Europy Zachodniej nie będzie problemu z komunikowaniem się w języku angielskim. Nic bardziej mylnego! Przed wyjazdem do Madrytu warto poznać przynajmniej podstawowy zasób słówek i zwrotów hiszpańskich, bowiem, poza hotelami i zabytkami, w wielu miejscach w języku angielskim się nie porozumiemy. Co ciekawe, w niektórych restauracjach czy barach, nawet mimo menu w języku angielskim, personel komunikuje się wyłącznie po hiszpańsku. Najczęściej jednak nazwy dań również prezentowane są po hiszpańsku.

Kultowa Sangria

Sangria to hiszpański napój na bazie wina, z dodatkiem owoców, a czasami również innych alkoholi. Najlepiej smakuje mocno schłodzona i podawana ze świeżymi owocami - pomarańczami czy jabłkiem. Ma intensywnie czerwony kolor i różną zawartość alkoholu.

W Hiszpanii jest napojem kultowym. Można ją kupić wszędzie - w barach, restauracjach, sklepach. Dostępna jest w klasycznych butelkach do wina, butelkach plastikowych, a nawet w kartonie, a jej cena waha się od 1 do kilku euro w zależności od marki i objętości. Za kieliszek Sangrii w lokalu trzeba zapłacić ok. 3 euro. Pogoda

Madryt
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+38°  / +23°
Słonecznie
wiatr: ESE 7 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 23%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+41° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: ENE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+41° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: E 13 km/h
opady: 0.0 mm/h