wNieznane.pl

Madryt

Informacje o MadrycieMadryt (Madrid) to stolica i jednocześnie największe miasto Hiszpanii. Tutaj też znajduje się oficjalna siedziba króla Hiszpanii. Położone jest nad rzeką Manzanares, w centrum kraju. 

 

Rys historyczny

Właściwie nie wiadomo, skąd wzięła się nazwa Madryt. Teorii jest kilka, ale najpopularniejsza zakłada, że nazwa pochodzi z II wieku p.n.e., kiedy nad brzegiem rzeki Manzanares powstała osada. W kolejnych wiekach losy miasta były bardzo burzliwe. W X w. Madryt został zdobyty przez króla aragońskiego Ramira II, następnie odbity przez Maurów i w 1083 ostatecznie przejęty przez króla kastylijskiego Alfonsa VI. Prawa miejskie uzyskał w 1118 roku. W XVI w. rozpoczął się silny wzrost miasta jako ośrodka handlowego. W 1561 r. król Filip II przeniósł stolicę kraju z Toledo do Madrytu. Na przełomie XIX i XX Madryt przebudowano, rozbierając stare fortyfikacje miejskie. Po II wojnie światowej miasto ponownie zaczęło silnie się rozwijać, stając ważnym ośrodkiem handlowym, kulturalnym i politycznym.


11 marca 2004 terroryści przeprowadzili zamach w wagonach podmiejskiej linii kolejowych, w wyniku którego zginęło 190 osób (w tym czworo Polaków), a 2057 zostało rannych.


Sezon turystyczny i pogoda

Madryt znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, z wpływem klimatu kontynentalnego. Występują chłodne, ale łagodne zimy i ciepłe lub gorące lata. Średnia roczna temperatura wynosi 20°C w dzień i o połowę mniej w nocy. Zimą średnio jest ok 10 stopni na plusie, latem powyżej 25. Deszcz pada średnio kilka dni w miesiącu, średnio najwięcej od marca do maja i od października do grudnia. Najlepszy moment do odwiedzenia miasta to miesiące wioseno-letnie oraz wczesna jesień.

 

Jedzenie i picie

Madryt jest dużym miastem, można więc znaleźć tu restauracje serwujące dania regionalnych kuchni hiszpańskich oraz kuchni z całego świata. Rano jada się przede wszystkim tosty lub słodkie paluszki churros z kawą. Na lunch serwowane są sałatki - zwykle z dodatkiem ryb - oraz zupy (np. gazpacho, czyli zupa z pomidorów, podawana na zimno) i dania mięsne lub z owocami morza, których wybór jest naprawdę duży. Popularne są również specjały, które można zakupić na wynos, jak np. empanady (duże, suche pierogi z różnym nadzieniem). W restauracjach króluje paella, czyli danie na bazie ryżu, z dodatkiem warzyw i mięsa lub owoców morza, szczególnie krewetek. Wiele potraw doprawia się oliwą lub octem, powszechne są również marynaty. Często można spotkać dania z ciecierzycą, fasolą lub soczewicą.

W Madrycie można również spotkać lokale, w których serwowane są dania nietypowe, jak świńskie uszy, flaki czy nawet jądra byków, np. przy Plaza Mayor mieści się restauracja, gdzie od ok. 200 lat w specjalnych piecach piecze się prosięta i cielęta.


Osobną kwestię stanowią tapas, czyli przekąski. Powszechne są bary, które specjalizują się w serwowaniu tapas, na przykład takie, gdzie zamawia się napój, do którego dodawana jest określona przekąska, przy następnym zamówionym daniu dodawana jest kolejna przekąska itd. Wchodząc do takiego baru, nie należy się przerażać bałaganem, bowiem zwyczaj nakazuje, by po zjedzeniu tapas wyrzucić serwetkę na podłogę! Im więcej serwetek, tym większa liczba klientów, czyli smaczniejsze jedzenie :).

 

Wiele lokali oferuje w porze obiadowej menu del dia, czyli zestaw dnia, na który składa się zupa lub sałatka, do tego drugie danie oraz napój (bebida) lub deser.

 

W Hiszpanii pije się przede wszystkim wino. Popularne są słodkie wina deserowe, owocowe, jak sangria.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Madryt
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+38°  / +23°
Słonecznie
wiatr: ESE 7 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 23%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+41° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: ENE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+41° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: E 13 km/h
opady: 0.0 mm/h