wNieznane.pl

Mykonos

Porady i wskazówkiPoruszanie się po wyspie, drogi, parkingi

Po wyspie najwygodniej poruszać się samochodem, szczególnie niewielkim autem miejskim lub terenowym, albo quadem czy skuterem. Komunikacja publiczna dociera jedynie do kilku najpopularniejszych plaż, ale jej atutem jest stosunkowo niska cena i dostępność także późnym wieczorem. Drogi są wąskie, raczej kręte i często strome, a oznakowanie ubogie. Dojazd do głównych plaż jest jednak oznaczony. Ze względu na bardzo dużą liczbę turystów, trzeba się liczyć z tłokiem na głównych drogach, a miejscami z korkami. Wjazd do stolicy jest niemożliwy ze względu na jej ciasną zabudowę. Na obrzeżach wytyczono parkingi, ale znalezienie wolnego miejsca w sezonie nierzadko graniczy z cudem. Dostępne są również płatne, prywatne parkingi. Przy niektórych plażach w szczycie sezonu parkingi mogą być przepełnione. Warto wziąć pod uwagę specyficzny wyspiarski styl jazdy, jak również brak chodników, i zachować szczególną ostrożność na drogach.

Imigranci i bezpieczeństwo

Wyspa nie znajduje się na szlaku imigrantów udających się do Europy. Nie ma tu uchodźców i żadnych obaw odnośnie bezpieczeństwa.

Pamiątki

Sklepy na Mykonos oferują całą gamę różnego rodzaju pamiątek. Można tu kupić magnesy na lodówkę, figurki, pocztówki, zakładki, albumy, kalendarze, zdobioną ceramikę, haftowane serwety i obrusy, torby, ręczniki czy kapelusze i odzież z greckimi wzorami. Do wyboru są także produkty żywnościowe - cała gama ziół, herbat, oliwki z różnymi dodatkami. Hitem są produkty z oliwek - kosmetyki pielęgnacyjne, produkty do kąpieli i włosów, a przede wszystkim mydła. Można wybrać mydło oliwkowe lub z dodatkami, np. z lawendą. Popularną, choć raczej drogą, pamiątką są obrazy z motywami cykladzkimi.

Przez pośrednika czy na własną rękę

Na Mykonos można pojechać wykupując wycieczkę w jednym z polskich biur podróży. To oczywiście opcja najwygodniejsza, ale też i najdroższa. Wyjazd na własną rękę będzie tańszy, ale też wymagać będzie pewnej logistyki. Na Mykonos nie ma bowiem obecnie bezpośrednich lotów z Polski, za wyjątkiem lotów czarterowych, których koszt często jednak jest wysoki. Najlepszym pomysłem są więc loty z przesiadką w Atenach lub Salonikach. Można również dopłynąć na wyspę z portu w Pireusie czy innych greckich wysp. Koszt wypożyczenia samochodu na jeden dzień wynosi ok. 30-50 euro (w przypadku wcześniejszej rezerwacji przez internet i bez wykupowania dodatkowych ubezpieczeń). Można dokupić dodatkowe ubezpieczenie zmniejszające kwotę wkładu własnego w przypadku uszkodzenia auta. Tańsza alternatywa to quad lub skuter. Taki sposób podróżowania po wyspie jest bardzo popularny. Do kilku najchętniej odwiedzanych plaż można się również dostać komunikacją publiczną.

Toalety

Ze względu na słabo rozwinięty system kanalizacyjny oraz wąskie rury odpływowe, w całej Grecji funkcjonuje zakaz wrzucania zużytego papieru toaletowego do muszli klozetowej. Papier wyrzuca się do koszy na śmieci. Dotyczy to również toalet na lotniskach, w hotelach czy restauracjach, nawet jeżeli zabrakło takiej informacji.

Plaże

Plaże na Mykonos są raczej duże, zamknięte niewielkimi wzgórzami. Dominuje tu piasek lub gruby piasek z domieszką żwiru czy kamyków. Większość ma infrastrukturę w postaci leżaków, parasoli, toalet i barów, a także możliwość uprawiania sportów wodnych, ale znajdziemy również niemal dzikie plaże. Najbardziej popularne to Paradise Beach, Super Paradise i Elia. Położone są na południowym wybrzeżu. Mają rozbudowaną infrastrukturę, mnóstwo leżaków i muzykę przez cały dzień, a wieczorem beach party. Nieco spokojniejsze, ale również dobrze zagospodarowane i oferujące muzykę w ciągu dnia to Platis Gialos, Kalo Livadi, Agia Anna, Ornos i Psarou. Wszystkie znajdują się na południu. Z ciekawszych plaż na północy warto wymienić plażę Ftelia - pięknie położona, piaszczysta, długa i dzika plaża. Inne to Panormos i Agios Sostis. Mała, ale piaszczysta plaża znajduje się w Agios Stefanos, niedaleko stolicy wyspy.

Homoseksualiści

Wyspa określana jest jako gay-friendly, nikogo więc nie dziwią homoseksualne pary okazujące sobie uczucia na ulicach czy plażach. Tego typu turystyka jest zresztą na Mykonos rozwinięta bardzo dobrze - są tu hotele wyłącznie dla homoseksualistów, imprezy, rejsy czy bary lub kluby.
Pogoda

Mykonos
Dziś, 23 października 2021
ikona pogody+20°  / +19°
Słonecznie
wiatr: SSW 6 km/h
ciśnienie: 1021 hPa
wilgotność: 68%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 24 października 2021
ikona pogody+19° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: NNE 16 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 25 października 2021
ikona pogody+17° C    /  +15° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 49 km/h
opady: 0.0 mm/h