wNieznane.pl

Mykonos

Informacje o MykonosMykonos jest wyspą położoną w archipelagu Cyklady, niedaleko Santorini. Mykonos, obok hiszpańskiej Ibizy, jest uznawane za jedno z najbardziej imprezowych miejsc w Europie. Każdego roku przyjeżdżają tu tłumy młodych ludzi szukających rozrywki. Wyspa określana jest także jako gay-friendly, nikogo więc nie dziwią homoseksualne pary okazujące sobie uczucia na ulicach czy plażach. Tego typu turystyka jest zresztą na Mykonos rozwinięta bardzo dobrze - są tu hotele wyłącznie dla homoseksualistów, imprezy, rejsy czy bary lub kluby. Wyspa żyje swoim własnym życiem, które toczy się głównie w nocy. Sklepy, restauracje czy kluby czynne są do późnych godzin nocnych lub nawet wczesnych porannych. Podobnie jest z funkcjonującą na wyspie komunikacją autobusową. Plaże zapełniają się popołudniami, a na kilku z ich organizowane wieczorne są beach party. Mykonos chętnie odwiedzane jest przez gwiazdy filmu czy muzyki, więc czasami można je spotkać na jednej z uliczek stolicy czy na plaży. Raczej nie zachęcamy do przyjazdu tutaj z dziećmi. Na wyspie nie ma atrakcji dla nich przeznaczonych, nie jest ona przyjazna rodzinom z dziećmi, wiele hoteli w ogóle nie życzy sobie obecności dzieci. Nie ma tu również zabytków. Główną atrakcję stanowią plaże z piękną, błękitną wodą. Duże wrażenie robi zabudowa Mykonos. Znajdziemy tu typowe cykladzkie budynki - białe, z zaokrąglonymi krawędziami, czasem z dodatkiem błękitu czy czerwieni, często obrośnięte kwitnącą bugenwilą. Spacer wąziutkimi ulicami stolicy wyspy jest naprawdę przyjemny, chociaż należy liczyć się z bardzo dużą liczbą turystów.

Rys historyczny

Ślady ludzkości na wyspie Mykonos datuje się na okres ok. 5000 lat temu. Wyspa stanowiła jednak źródło zaopatrzenia dla dużo silniej zaludnionej wyspy Delos, oddalonej o ok. 2 km. W Starożytności na Mykonos zajmowano się przede wszystkim rolnictwem. Obecnie uprawia się tu niewiele, a wyspa żyje z turystyki.

Wybrzeże i plaże

Wybrzeże Mykonos nie jest szczególnie różnorodne. Większość plaż wygląda podobnie - trzeba do nich zjechać w dół. Są one raczej duże, z obu stron zamknięte wzgórzami. Dominuje tu mieszanka piasku, grubego piasku i żwirku. Na północy należy liczyć się z silnymi wiatrami, okresowo bardzo silnymi, i większymi falami. Najbardziej popularne południowe plaże osłonięte są od wiatru, a woda faluje nieznacznie. Są jednak znacznie bardziej zatłoczone i głośne.

Sezon turystyczny i pogoda

Sezon turystyczny trwa od maja do października. W maju woda jest zbyt chłodna, żeby się kąpać, natomiast w październiku roślinność przygotowuje się do zimy. Średnie temperatury powietrza od czerwca do września wynoszą 25-30 stopni. W tym czasie nie powinno padać. Ze względu na silne wiatry i stosunkowo mało opadów roślinność na Mykonos jest uboga i raczej niska. Nie znajdziemy tu palm ani zbyt wielu drzew dających cień.

Jedzenie i picie

Kuchnia na Mykonos nie różni się specjalnie od tradycyjnej kuchni greckiej. Znajdziemy tu więc gyros, souvlaki, świeży ser feta i oliwki oraz oliwę. Niektóre lokale oferują dania dla dwóch osób - ogromną porcję gyrosa z sosem, warzywami i frytkami - podane na wspólnym talerzu. Popularne są również nadziewane liście winorośli. Pije się greckie piwo Mythos i lokalne wina. Niestety, ceny w lokalach są tu znacznie wyższe niż w innych częściach Grecji. Wyraźną różnicę da się również zauważyć podczas zakupów w sklepie z żywnością czy też w przypadku pamiątek lub akcesoriów plażowych.

Sporty

Na wyspie można uprawiać przede wszystkim sporty wodne. Tego typu atrakcje dostępne są na kilku plażach zlokalizowanych na południu. 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.

Jak dojechać?

Najwygodniej dotrzeć samolotem. Czas przelotu z Warszawy wynosi ok. 2,5 godziny. Istnieje również możliwość dopłynięcia statkiem z innych miejsc w Grecji. Na miejscu można poruszać się publicznymi autobusami lub wynajętym autem czy skuterem. Warto wziąć pod uwagę specyficzny, południowy styl jazdy ;). W Grecji obowiązuje ruch prawostronny. Drogi generalnie są słabe, zazwyczaj wąskie i bardzo kręte.
Pogoda

Mykonos
Dziś, 23 października 2021
ikona pogody+20°  / +19°
Słonecznie
wiatr: SSW 6 km/h
ciśnienie: 1021 hPa
wilgotność: 68%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 24 października 2021
ikona pogody+19° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: NNE 16 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 25 października 2021
ikona pogody+17° C    /  +15° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 49 km/h
opady: 0.0 mm/h