wNieznane.pl

Mykonos

MykonosMykonos (Chora) to stolica i największa miejscowość wyspy Mykonos. Położona jest na zachodnim wybrzeżu. Zbudowana jest w cykladzkim stylu - białe domy z drewnianymi drzwiami gęsto do siebie przylegają, a pomiędzy nimi znajdują się wąziutkie kamienne uliczki, tworzące labirynt. Są tu również cykladzkie kościoły z błękitnymi lub czerwonymi kopułami. Całość uzupełnia roślinność, zasadzona w donicach lub bezpośrednio przy ścianach budynków. W stolicy na każdym kroku znajdują się tawerny, bary i sklepy z różnego rodzaju asortymentem. Koniecznie trzeba się przespacerować uliczkami Mykonos, zarówno w dzień, jak i wieczorem, kiedy całość nabiera zupełnie innego charakteru. Większość lokali w sezonie letnim otwartych jest do późnych godzin wieczornych.

 

W stolicy wyspy nie ma zabytków, ale jest kilka miejsc, które warto zobaczyć. Pierwsze z nich to słynne wiatraki, zbudowane na wzgórzu. Od portu można do nich dojść w ciągu kilku minut. Przy nich znajduje się część nazwana Little Venice - chętnie odwiedzana przez turystów i uznawana za najładniejsze miejsce w stolicy. Miejsce jest o tyle malownicze, że białe domy z kolorowymi gankami zbudowano tuż przy morzu, a fale rozbijają się o nie. Koniecznie trzeba zobaczyć kościół Panagia Paraportiani, który swoją nietypową bryłę zawdzięcza połączeniu na przestrzeni lat pięciu świątyń - Agios Efstathios, Agios Anargyros, Agios Sozon i Agia Anastasia. Na szczycie tych czterech kościołów znajduje się kościół Marii Panny, który wygląda jak kopuła.

 

Warto zajrzeć również do portu, wzdłuż którego znajduje się wiele tawern i sklepików z pamiatkami. To ulubione okolice pelikana Petrosa, który jest maskotką wyspy. Można go spotkać w porcie, w Little Venice, a czasem nawet w tawernach, gdzie jest dokarmiany przez turystów i właścicieli. Co ciekawe, oryginalny pelikan zmarł w 1986 roku, ale na tyle wpisał się w krajobraz wyspy, że sprowadzono jego następcę. Skąd pelikan wziął się na Mykonos? Opowieści mówią, że na rannego ptaka natknął się rybak i zabrał go do domu, a kiedy zwierzę wyzdrowiało, postanowił je uwolnić. Pelikan jednak został na wyspie. Obecnie na Mykonos mieszkają 3 pelikany. Często spaceruje z nimi gęś.

 

Fantastyczny widok na miasto rozpościera się z okolicy Mylos tou Boni - muzeum historii lokalnej, znajdującego się w wiatraku, zbudowanym na wzgórzu powyżej portu.

 

Miłośnicy muzeów mogą wybrać się do Muzeum Archeologicznego, które znajduje się pomiędzy starym i nowym portem. Zgromadzono w nim przede wszystkim rzeźby i ceramikę pochodzące z wysp Delos i Rineja. Ponadto jest muzeum żeglarskie i muzeum folkloru z ikonami, meblami i instrumentami ludowymi.Zdjęcia - Mykonos


Pogoda

Mykonos
Dziś, 23 października 2021
ikona pogody+20°  / +19°
Słonecznie
wiatr: SSW 6 km/h
ciśnienie: 1021 hPa
wilgotność: 68%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 24 października 2021
ikona pogody+19° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: NNE 16 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 25 października 2021
ikona pogody+17° C    /  +15° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 49 km/h
opady: 0.0 mm/h