wNieznane.pl

Paryż

Porady i wskazówki



Komunikacja, poruszanie się po mieście, bilety

Transport publiczny w Paryżu jest bardzo dobrze rozwinięty. Na terenie miasta i jego obrzeży funkcjonuje 16 linii metra oraz RER, czyli szybkiej kolei miejskiej. Linie metra oznaczone są numerami i kolorami, natomiast RER literami. I jedno i drugie poprowadzone jest zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Linia centralna metra, oznaczona numerem 1, biegnie od dzielnicy La Defense do Chateau de Vincencess, przy wielu paryskich atrakcjach, np. Łuku Triumfalnym, Polach Elizejskich, Luwrze czy Hotel de Ville. Można się z niej przesiąść do innych linii metra i RER. Linia ta jest w pełni zautomatyzowana, tj. nie ma maszynisty - przez szybę można zobaczyć drogę przed pociągiem. Na peronach znajdują się specjalne ekrany, uniemożliwiające przycięcie drzwiami. Na niektórych trasach kursują pociągi, w których należy samodzielnie, ręcznie otworzyć drzwi - albo je rozsunąć, albo użyć specjalnej rączki.

 

Strefy biletowe

Paryż podzielony jest na 8 stref komunikacyjnych, przy czym strefy powyżej 4 to już odległe peryferia. W strefie 5 znajdują się lotnisko de Gaulle'a oraz Disneyland, natomiast w strefie 4 położony jest Wersal oraz lotnisko Orly. Większość ciekawych miejsc znajduje się w centrum, w strefach 1-3. W zależności od interesującej nas strefy, musimy kupić inny bilet.

 

Bilety

W Paryżu dla turystów dostępne są trzy rodzaje biletów: bilety jednorazowe, kilkudniowe karty Paris Visite lub jednodniowe bilety Mobilis. Dzieci do lat 4 jeżdżą komunikacją publiczną bezpłartnie, bez konieczności posiadania darmowego biletu. Podobnie jest z wózkami dziecięcymi. Aktualny cennik i więcej informacji

 

bilet jednorazowy - to de facto bilet czasowy, ważny 90 minut od momentu skasowania, na podstawie którego można się przesiadać do innych środków transportu wg następującego schematu: z metra do metra, z metra do RER, RER - RER, bus - bus, bus - tramwaj, tramwaj - tramwaj, ale tylko w obrębie 1 i 2 strefy. Przy zakupie pakietu 10 biletów, pojedynczy bilet wychodzi taniej. Cena za pojedynczy bilet to 1,70 euro, za pakiet 10 biletów - 13,70 euro,

 

Mobilis - bilet jednodniowy, ważny od godz. 0:01 do 24:00 danego dnia na wszystkie środki transportu. Przy zakupie należy wskazać, na które strefy ma obowiązywać. Można na niej dojechać do lotniska Orly autobusami 183, 285 i liniami 350, 351 do lotniska de Gaulle'a. Przed pierwszym użyciem na bilecie należy wpisać dzień ważności (valiable le), swoje nazwisko (nom) i imię (prenom). Cena: strefy 1-2 - 6,80 euro, strefy 1-3 - 9,05 euro, 1-4 - 11,20 euro, 1-5 - 16,10 euro,

 

Paris Visite - to karta umożliwiająca przejazdy wszystkimi środkami transportu publicznego w ramach wybranych stref. Ważna jest przez 1,2 ,3 lub 5 kolejnych dni od momentu pierwszego użycia, od godz. 0:01 do 24:00. W ramach karty można dojechać na oba paryskie lotniska, a także do Wersalu i Disneylandu. Dodatkowym plusem karty są rabaty na bilety do wybranych miejsc i atrakcji, np. 20% zniżki na taras Łuku Triumfalnego, 30% zniżki na Wieżę Montaparnasse, 20% zniżki na bilet do Conciergerie, 20% zniżki na bilet do muzeum armii przy Les Invalides. Przed pierwszym użyciem na bilecie należy wpisać dzień ważności (valiable le), swoje nazwisko (nom) i imię (prenom). Cena: strefy 1-3 1-dniowa - 12 euro, 2-dniowa - 19,40 euro, 3-dniowa - 26,50 euro. Pełny cennik i oferta zniżek

 

Wszystkie rodzaje biletów można kupić w automatach lub punktach informacyjnych znajdujących się na każdej stacji.

 

Batobus to autobus wodny, kursujący po Sekwanie. Zatrzymuje się na 8 przystankach: Tour Eiffel, St. Germain des Pres, Jardin des Plantes, Louvre, Musee d'Orsay, Notre-Dame, Hotel de Ville, Champs Elysees. Cena jednodniowego biletu to 16 euro. Batobus pływa przez cały rok co 20-25 minut. Szczegółowe informacje

 

Godziny kursowania metra i autobusów

Metro w Paryżu kursuje od 5-5:30 rano do północy, a w weekend godzinę dłużej. Autobusy dzienne kursują od 5:30-6 rano do godz. 20:30. Później należy korzystać z autobusów nocnych Noctilien. W liniach nocnych bilet jednorazowy obowiązuje na pierwsze dwie strefy, natomiast przy przekroczeniu każdej kolejnej strefy należy skasować kolejny bilet. 

 

Perony, przejścia, oznakowanie

Sieć paryskiego metra jest nie tylko dobrze rozwinięta, ale i czytelnie oznakowana. Na każdej stacji znajdują się tablice ze schematem sieci metra, RER i autobusów, mapa najbliższej okolicy stacji, informacje o możliwych przesiadkach. Niezbędne informacje umieszczone są także w samych wagonach i na peronach. W niektórych liniach przy dojeździe do stacji emitowany jest komunikat głosowy z nazwą stacji, w innych są tablice z migającymi światełkami, a w jeszcze innych nie ma nawet listy stacji. Na peronach ustawione są elektroniczne tablice wskazujące ile minut zostało do przyjazdu kolejnych dwóch pociągów. 

 

Przejścia pomiędzy poszczególnymi peronami oznakowane są czytelnie. Perony, jak i korytarze oraz schody są wąskie i trzeba uważać, żeby nie zostać stratowanym lub nie spaść na tory. Przemieszczanie się po Paryżu metrem może być problematyczne dla osób częściowo ograniczonych ruchowo lub z małymi dziećmi, natomiast w przypadku niepełnosprawnych jest niemożliwe. Ruchome schody znajdują się tylko na niektórych stacjach, a jeśli już, to wyłącznie na jednym poziomie i do góry. Nie ma podjazdów dla wózków, a znaleźć działającą - lub jakąkolwiek - windę to naprawdę duża sztuka.  

Dojazd z lotnisk do Paryża

W obrębie Paryża znajdują się dwa lotniska - Roissy-Charles de Gaulle i Orly. Trzecie lotnisko - Beauvais-Tille - położone jest ok. 90 km od Paryża. 

 

Dojazd z lotniska Charles'a de Gaulle'a:

taksówką - ok. 50-70 euro

pociągiem - do centrum dojeżdża RER B, czas przejazdu to ok. 50 minut, koszt ok. 10 euro w jedną stronę

autobusem - linia 350 do Gare de l'Est, czas przejazdu - ok. 60 minut, nocne linie N140 i N143

shuttle bus - Roissybus do Paris-Opera, czas przejazdu ok. 45-60 minut, koszt ok. 10 euro w jedną stronę 

Więcej informacji o lotnisku i dojeździe

 

Dojazd z lotniska Orly:

taksówką - ok. 50-60 euro

pociągiem - najpierw shuttle busem lub pociągiem Orlyval, a następnie RER C i B, łączny czas przejazdu to ok. 35 minut, łączny koszt - ok. 10 euro

autobusem - linia 183 do Porte de Choisy, czas przejazdu - ok. 40 minut

tramwajem - linia T7 do Villejuif-Louis Aragon i metra linia 7, czas przejazdu - ok. 35 minut

shuttle bus - do Place Denfert-Rochereau, czas przejazdu - ok. 30 minut, koszt ok. 8 euro

Więcej informacji o lotnisku i dojeździe

 

Dojazd z lotniska Beauvais-Tille:

Na to lotnisko latają z Polski tanie linie - Ryanair, Wizzair oraz Eurolot. Do Paryża kursuje jeden bus, który odjeżdża co ok. 10 minut. Bilety można kupić w okienku przy przystanku lub wcześniej przez Internet. Cena to 15,90 euro w jedną stronę w Internecie, a w kasie 17 euro. Dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie, bez gwarancji oddzielnego miejsca. Autobus dojeżdża do Porte Maillot. Czas przejazdu - ok. 90 minut.

Dojazd taksówką to koszt ok. 100-150 euro. Czas przejazdu - ok. 90 minut. 

Można także zamówić przejazd samochodem z polskim kierowcą. Koszt to ok. 80-100 euro.

Informacje o lotnisku i biletach

Paryskie atrakcje - bilety

Paryż jest miastem dosłownie oblężonym przez turystów, i to o każdej porze roku. Szacuje się, że jest ich ok. 30-40 mln rocznie. Chętnych do zobaczenia paryskich atrakcji jest bardzo wielu, co powoduje duże kolejki oczekujących na zakup biletu i do wejścia do poszczególnych muzeów, kościołów, miejsc widokowych. Nie ma co liczyć na ulgę - tłoczno jest zawsze, a stanie godzinę czy dwie w kolejce to kompletna strata czasu. Rozwiązaniem może być zakup karty Paris Museum Pass lub wcześniejszy zakup biletów przez Internet. Poniżej prezentujemy strony internetowe, gdzie można zamówić bilety do poszczególnych miejsc i atrakcji oraz znaleźć szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia, zasad wejścia, cenniki:

Wieża Eiffla

Luwr (osobne bilety na kolekcję stałą i wystawy czasowe)

Musee d'Orsay

Wieża Montparnasse

Sainte Chapelle + Conciergerie

Sainte Chapelle

Conciergerie

Opera Garnier

Moulin Rouge

Łuk Triumfalny

Pantheon

Wersal

Wieże Notre Dame

Centre Georges Pompidou

 

Paris Museum pass

Karta Paris Museum pass pozwala na nielimitowane wejścia do muzeów, galerii i atrakcji w Paryżu i okolicach, bez konieczności stania w kolejce. Dostępna jest na 2, 4 lub 6 dni. Obowiązuje także do Luwru, Musee d'Orsay, Notre Dame (wieże i krypty), Conciergerie, Sainte Chapelle, na Łuk Triumfalny czy do Wersalu. Ceny: 2 dni - 42 euro, 4 dni - 56 euro, 6 dni - 69 euro. Można ją zakupić także przez Internet - tutaj.

Źródełka z wodą pitną

Na terenie Paryża funkcjonuje kilkadziesiąt źródełek z wodą pitną. Są to fontanny Wallace'a, ufundowane w XIX w. przez Richarda Wallace'a. Są cztery typy fontann, ale wszystkie są do siebie podobne - zielone, odlane z żeliwa. Czynne są od marca do listopada.

Multietniczny tygiel, z angielskim na bakier

Trudność porozumienia się we Francji w języku angielskim urosła do rangi mitu. Nie jest to kwestia braku umiejętności Francuzów w tym zakresie, ale historycznie uwarunkowana niechęć do używania tego języka. W punktach sprzedaży biletów, punktach informacji turystycznej i komunikacyjnej, na lotniskach, w hotelach problemu nie będzie. Szybko dojdziemy do porozumienia ze sprzedawcami w sklepikach z pamiątkami, w punktach gastronomicznych czy z handlarzami ulicznymi. Gorzej jest w restauracjach, autobusach, w innych sklepach czy na ulicy, jak również poza ścisłym centrum. Pewnym rozwiązaniem może być na przykład szukanie restauracji z angielskim menu. Warto też przyswoić sobie przynajmniej kilka podstawowych francuskich słówek. 

 

Francja jest krajem z wysokim odsetkiem ludności napływowej, głównie z Afryki. Wyraźnie widać to na ulicach Paryża, gdzie rodowici Francuzi przeplatają się z turystami z całego świata, a także z imigrantami z krajów Afryki Północnej i Środkowej, Azji, Europy Wschodniej czy francuskich kolonii. Są tu Żydzi, muzułmanie, chrześcijanie. Wielu przyjezdnych nosi tradycyjne stroje z krajów, z których pochodzą i używa tamtejszego języka, tworząc barwną mieszankę etniczną i kulturową. 

Pamiątki z Paryża

Najpopularniejszą pamiątką z Paryża jest oczywiście miniatura Wieży Eiffla. Te dostępne są w dziesiątkach wersji - małe, średnie, duże, wielkie, w odcieniach srebra, złota, metali, a także w każdym innym kolorze, ozdobione cekinami, kamyczkami czy też podświetlane światełkami. Jakość figurek oferowanych w sklepikach i przez handlarzy ulicznych jest podobna, ale w sklepach jest drożej. 

 

W sprzedaży dostępna jest cała gama akcesoriów: magnesy, długopisy, pocztówki, lusterka, pudełeczka, puzderka, puderniczki, kosmetyczki, torebki, śniegowe kule, kieliszki, kubki i inne szkło. Są także produkty tekstylne - koszulki, czapki czy bluzy. Dużą popularnością cieszą się obrazki i plakaty z paryskimi widokami. Po te najlepiej udać się nad Sekwanę, gdzie można znaleźć prace lokalnych artystów. Oryginalną pamiątką może być własny portret, który można zamówić na Place du Tertre.

Bezpieczeństwo i czystość

Wiele mówi się o tym, że w Paryżu nie jest bezpiecznie, ale prawda jest taka, że jest tam tak samo bezpiecznie, jak w każdym innym miejscu w Europie. Zdarzają się kradzieże, zwłaszcza w tłoku. Można też spotkać naciągaczy, namawiających na zakup rzeczy, które są nam zbędne, a także zapraszających do gry, w którą nie da się wygrać. Są też żebracy i bezdomni. Stosunkowo mniej bezpiecznie może być w północnych dzielnicach, np. w okolicy katedry Saint-Denis, i tam trzeba uważać. 

Podczas całego pobytu w Paryżu nie spotkaliśmy się z żadną nieprzyjemną sytuacją ani nie czuliśmy się zagrożeni.

 

W tak dużym mieście trudno utrzymać porządek, ale w Paryżi jest czysto. Kwietniki są zadbane, drzewa i krzewy elegancko przycięte, a ulice i place regularnie sprzątane. Czysto jest również w środkach komunikacji. 

Nocleg w Paryżu

Wybierając się do Paryża, warto zarezerwować nocleg z dużym, nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Im później, tym drożej i mniejszy wybór. Hotele na obrzeżach oferują dwuosobowe pokoje w cenach od 60 euro wzwyż za dobę. Dojazd do głównych atrakcji zajmuje wówczas ok. 30-40 minut. W centrum jest znacznie drożej - nawet w granicach 500 euro za dobę. Alternatywą dla hotelu są apartamenty z kuchnią, gdzie można samemu przygotować posiłek, co obniża koszt wyżywienia. 

Panorama miasta

Panoramę Paryża można oglądać z kilku miejsc. Najpopularniejszym jest oczywiście Wieża Eiffla. Aby zobaczyć panoramę z Wieżą Eiffla, można wjechać na 56. i dalej wejść na 59. piętro budynku Montparnasse - bilety są w tej samej cenie. Inną opcją są wieże katedry Notre Dame albo taras widokowy na szczycie Łuku Triumfalnego.

Zakaz publikacji fotografii

Francja jest jednym z krajów, które wdrożyły klauzurę dyrektywy unijnej z 2001 r. o prawie autorskim w społeczeństwie cyfrowym, która wprowadza zakaz publikacji zdjęć obiektów publicznych bez zgody właściciela praw autorskich. Warto wiedzieć, że Wieża Eiffla jest chroniona prawem autorskim jeśli chodzi o zdjęcia scenerii nocnej, bowiem chroniony jest projekt jej oświetlenia.




Pogoda

Paryż
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +12°
Słonecznie
wiatr: NNW 10 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 7%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+25° C    /  +11° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: ENE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+32° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: ENE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h