wNieznane.pl

Paryż

Informacje o ParyżuParyż to stolica i największe miasto Francji. Szacuje się, że w całej aglomeracji mieszka ponad 12 mln osób. W Paryżu znajduje się wiele zabytków i atrakcji kulturalnych, dzięki czemu miasto przyciąga rocznie kilkadziesiąt milionów turystów z całego świata. Miasto ma układ koncentryczny z gwiaździście rozchodzącymi się bulwarami i przedzielone jest rzeką Sekwaną. 

 

Rys historyczny

Historyczne centrum Paryża stanowi wyspa Île de la Cité na Sekwanie. Znajdują się na niej Palais de Justice (Conciergerie), Sainte Chapelle i katedra Notre Dame. Pierwotnie Paryż był osadą celtycką, a jego historia sięga III w. p.n.e. Później zasiedlony został przez Rzymian i nosił nazwę Lutetia Parisiorum. W 508 r. król Franków Chlodwig I uczynił miasto swoją stolicą, a w VIII w. Paryż musiał się bronić przed licznymi najazdami Wikingów.

Od wieku XI następował szybki rozwój miasta, który został zatrzymany przez epidemię cholery oraz wojnę stuletnią. 14 lipca 1789 wybuchła rewolucja francuska, którą zapoczątkowało zdobycie paryskiego więzienia Bastylii. Jej skutkiem było powołanie republiki. W kolejnych wiekach Paryż silnie się rozwijał - tutaj żyli i tworzyli wielcy poeci, pisarze i artyści okresu romantyzmu, także polscy. W XIX w. powstała II Republika, a Paryż został poddany gruntownej przebudowie, której efekty można oglądać obecnie.

Na przełomie XIX i XX wieku Paryż był uważany za artystyczną stolicę świata. W czasie I i II wojny światowej Paryż praktycznie nie ucierpiał. Przy okazji I wojny wojska niemieckie zostały odparte zanim podeszły do miasta, natomiast podczas II wojny Francuzi poddali Paryż bez walki. 


Sezon turystyczny i pogoda

Paryż leży w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Lato jest ciepłe, a średnia temperatura waha się wówczas między 15 a 25 stopni. Zdarzają się dni, kiedy jest ich ponad 30. Zimą słońca jest mało, ale zazwyczaj panuje dodatnia temperatura. Sporadycznie pojawiają się przymrozki i opady sniegu. Deszcz występuje przez cały rok, w mniej więcej podobnym wymiarze. Głównie są to przelotne, krótkotrwałe opady. Średnio w każdym miesiącu zdarza się 8-10 dni z opadami.

 

Jedzenie i picie

We Francji niepodzielnie królują bagietki, sery i wino. Bagietki jada się na różne sposoby - w formie kanapek, hot-dogów, jako dodatek do zup i przystawek, czy też samą. Śniadanie jest skromne - kawa, croissant lub słodka bułeczka, sok, ewentualnie dżem, miód czy masło. Lunch to kanapka, omlet czy naleśniki. Głównym posiłkiem jest kolacja, na którą jada się zupy, mięsa, sałatki, ryby czy owoce morza, a do tego deser i deska serów, i oczywiście wino. Kuchnia francuska to także sosy, w tym winegret i beszamel. Popularne są ślimaki, żabie udka i zupy z owoców morza. Francja słynie z deserów - najbardziej popularne to tarta, mus, creme brulee. Do posiłków pije się wino, cydr (napój alkoholowy na bazie jabłek) oraz szampana. 

 

Warto wiedzieć, że do eleganckich restauracji wpuszczane są tylko osoby odpowiednio ubrane - jeansy, t-shirty i sportowe obuwie nie są mile widziane. W lokalach należy poczekać aż obsługa wskaże stolik, nie wybiera się miejsca samemu. 

Mini-słowniczek: creperie - naleśnikarnia, brasserie - kawiarnia, piwiarnia, patisserie - cukiernia, piekarnia. 

 

Rozrywka

Miejsc do zabawy i relaksu w Paryżu nie brakuje. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści w ciepłe dni odpoczywają w paryskich parkach i ogrodach. U podnóża Wieży Eiffla, na Polach Marsowych, na placu des Vosges i w wielu innych miejscach można spotkać ludzi na kocach, z koszami piknikowymi, z winem czy szampanem. 

 

Ciekawą alternatywą są puby, kluby czy kabarety. Najsłynniejsze miejsce to oczywiście Moulin Rouge, ale jest jeszcze wiele tego typu miejsc, oferujących spektakle kabaretowe dla dorosłych, np. Belle Epoque, Kabaret Lido, Folies Bergere czy Paradis Latin.

 

Niedaleko Paryża, w ogrodach Wersalu, cyklicznie odbywają się pokazy fontann światło i dźwięk. Można je oglądać od kwietnia do października. Więcej informacji.

 

Doskonałą zabawę dla dzieci i dorosłych oferuje położony niedaleko Paryża Disneyland. Bilety całodniowe można nabyć wcześniej przez Internet. Cena jest wysoka, ale warto się tam wybrać. Więcej informacji i cennik.

Do Disneylandu dojeżdża ze stacji Nation RER A. Pociągi kursują co ok. 10 minut. Należy wysiąść na stacji Marne-le-Valee Chessy. Do parku kursuje także Disneyland Express Shuttle. Zatrzymuje się na stacjach: Gare du Nord, Opera, Madeleine i Chatelet. Więcej informacji i cennik.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Paryż
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +12°
Słonecznie
wiatr: NNW 10 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 60%
zachmurzenie: 7%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+25° C    /  +11° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: ENE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+32° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: ENE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h