wNieznane.pl

Peloponez

MonemvasiaMonemvasia to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w całej Grecji. To średniowieczne miasto, wyryte na zboczach skały. Nadal ma swoich stałych mieszkańców, choć większość kamiennych budynków mieści obecnie hoteliki i sklepy. Znajduje się w południowo-wschodniej części Peloponezu. Od strolny lądu średniowieczne miasto jest całkowicie niewidoczne - z kontynentem łączy je jedynie wąska grobla. Można tędy przejechać samochodem, ale znalezienie miejsca do parkowania latem graniczy z cudem. Koniecznie trzeba przespacerować się wąskimi uliczkami, poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca, zwiedzić bizantyjskie kościoły Agia Sofia i Christos Elkomenos czy muzeum archeologiczne. Powyżej miejscowości znajdują się ruiny zamku obronnego, do których można się wspiąć.

 

Kościół Elkomenos Christos położony jest w centrum miejscowości.  Powstał w 1697 roku, prawdopodobnie na miejscu innego kościoła założonego w VI-VII wieku. Po lewej i prawej stronie wejścia znajdują się dwa trony poświęcone cesarzowi bizantyjskiemu i cesarzowej. Wewnątrz można zobaczyć cenne ikony. Dzwonnica została zbudowana w XVIII wieku.

 

Kościół Agia Sofia to jeden z najstarszych i najważniejszych kościołów bizantyjskich w Grecji. Stoi w najwyższym punkcie Monemvasii i zapewnia wspaniały widok na Morze Egejskie. Został zbudowany w XII wieku przez cesarza bizantyjskiego Andronika II, a w czasach weneckich przekształcono go w klasztor katolicki. Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości został nazwany Agia Sofia.

Pogoda

Peloponez
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+32°  / +24°
Słonecznie
wiatr: ENE 11 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 35%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+34° C    /  +27° C
Słonecznie
wiatr: NNE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +26° C
Słonecznie
wiatr: ENE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h