wNieznane.pl

Peloponez

MonemvasiaMonemvasia to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w całej Grecji. To średniowieczne miasto, wyryte na zboczach skały. Nadal ma swoich stałych mieszkańców, choć większość kamiennych budynków mieści obecnie hoteliki i sklepy. Znajduje się w południowo-wschodniej części Peloponezu. Od strolny lądu średniowieczne miasto jest całkowicie niewidoczne - z kontynentem łączy je jedynie wąska grobla. Można tędy przejechać samochodem, ale znalezienie miejsca do parkowania latem graniczy z cudem. Koniecznie trzeba przespacerować się wąskimi uliczkami, poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca, zwiedzić bizantyjskie kościoły Agia Sofia i Christos Elkomenos czy muzeum archeologiczne. Powyżej miejscowości znajdują się ruiny zamku obronnego, do których można się wspiąć.

 

Kościół Elkomenos Christos położony jest w centrum miejscowości.  Powstał w 1697 roku, prawdopodobnie na miejscu innego kościoła założonego w VI-VII wieku. Po lewej i prawej stronie wejścia znajdują się dwa trony poświęcone cesarzowi bizantyjskiemu i cesarzowej. Wewnątrz można zobaczyć cenne ikony. Dzwonnica została zbudowana w XVIII wieku.

 

Kościół Agia Sofia to jeden z najstarszych i najważniejszych kościołów bizantyjskich w Grecji. Stoi w najwyższym punkcie Monemvasii i zapewnia wspaniały widok na Morze Egejskie. Został zbudowany w XII wieku przez cesarza bizantyjskiego Andronika II, a w czasach weneckich przekształcono go w klasztor katolicki. Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości został nazwany Agia Sofia.

Pogoda

Peloponez
Dziś, 1 sierpnia 2021
ikona pogody+28°  / +25°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 17 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 61%
zachmurzenie: 65%
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 2 sierpnia 2021
ikona pogody+29° C    /  +24° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: ENE 22 km/h
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 3 sierpnia 2021
ikona pogody+27° C    /  +24° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: WSW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h