wNieznane.pl

Riwiera Turecka

AntalyaAntalya położona jest na południu Turcji, nad morzem Śródziemnym, na terenie starożytnej krainy Pamfilia. Miasto zostało założone w 150 r. p.n.e. przez króla Pergamonu Attalosa II. Nie ma tu zbyt wielu zabytków. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest pojedynczy minaret Yivli który stanowi pozostałość dawnego meczetu. Warto też zobaczyć rzymską Bramę Hadriana z II w. p.n.e. oraz wybrać się do historycznej części miasta ze słynnym minaretem Kesik. Tuż przy porcie stoi fort Hidirlik Kulesi. Tutaj też koncentruje się najstarsza część miasta. Wzdłuż wybrzeża jest sporo grot, w których można nurkować. Niedaleko portu jachtowego znajduje się wrak francuskiego statku zatopionego w 1942 r. Dużą atrakcję stanowi także połączne z delfinarium nowe akwarium z najdłuższym na świecie podwodnym tunelem, liczącym ponad 100 m długości.

 

Spore wrażenie robią wodospady Duden, położone na wschód od centrum. Z dosyć niepozornej rzeki wprost do morza opada rwąca ściana wody. Są także wodospady o takiej samej nazwie, położone w górze rzeki, ale już mniej spektakularne. Wzdłuż klifu zbudowano barierki z wyznaczonymi miejscami widokowymi. W pobliżu centrum wybrzeże również jest klifowe. Znajdują się tu parki, punkty widokowe i miejsca, gdzie można odpocząć.


Najsłynniejsza plaża Lara znajduje się ok. 12 km od centrum miasta. Jest szeroka, piaszczysta i bardzo dobrze zagospodarowana.Zdjęcia Antalya


Pogoda

Antalya
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+27°  / +21°
Słonecznie
wiatr: SSW 4 km/h
ciśnienie: 1004 hPa
wilgotność: 55%
zachmurzenie: 20%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+27° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: S 3 km/h
opady: 0.0 mm/h