wNieznane.pl

Sewilla

Real AlcazarReal Alcázar to imponujący zespół Królewskich Pałaców usytuowany w pobliżu Katedry de Santa Maria. Wchodzimy do niego przez Puerta de Leon, czyli Lwią Bramę. W Real Alcazar zobaczymy pozostałości zamku Almohadów, a także budowle gotyckie, mudejarowe oraz renesansowe. Głównym budynkiem kompleksu jest Palacio Mudejar, który powstał w latach 1364-1366 z rozkazu Pedra I Okrutnego, a następnie przebudowany przez Królów Katolickich na przełomie XV i XVI wieku. Ich wnuk, cesarz Karol V jeszcze rozszerzył budowlę. To nie był koniec modernizacji. Swoje trzy grosze dorzucił Filip V w XIII wieku, który był jednocześnie pierwszym z dynastii Burbonów na tronie hiszpańskim.

 

Z każdym krokiem dotykamy historii, wchodząc do poszczególnych budynków, sal, komnat, a także do ogrodu. Na początek jest wspomniana Lwia Brama, która odgrywała role fortyfikacyjne. Powstała w XII wieku za panowania Almohadów.

Sala de la Justicia (Sala Sprawiedliwości) datowana na XIV wiek był miejscem, w którym Pedro I Okrutny wymierzał sprawiedliwość zdrajcom lub popełniał zbrodnie – to już zależy od punktu widzenia.

Patio de Yeso
to Stiukowy Dziedziniec z XII-wiecznymi arkadami. Trzeba przyznać, że koronkowe dekoracje nad łukami robią wrażenie.

Palacio Mudejar
to główny pałac całego kompleksu. Pierwszy zamek w tym miejscu powstał za sprawą Abd ar-Rahmana III w X wieku. Wykorzystał on istniejące tu gruzy rzymskich budowli.

Patio de las Doncellas
to prostokątne patio, do którego wchodzimy przez bramę Palacio Mudejar. Powstało ono w czasach Karola V (XVI w.). Sprawne oko dostrzeże dekoracyjne motto cesarza "Plus ultra”, czyli "Jeszcze dalej”.

Salon de Embajadores
(Sala Ambasadorów) znajduje się pod kopułą, rzeźbioną w pozłacanym drewnie. Owa kopuła symbolizuje Wszechświat. Powstała z inicjatywy Juana II w pierwszej połowie XV wieku.

Casa de Contratacion
(Dom Kontraktowy) powstał na samym początku XVI wieku z rozkazu Izabeli I Katolickiej. To tutaj kontrolowano handel z Nowym Światem. Warto zwrócić uwagę na kaplicę Żeglarzy (Capilla de Navegantes). To tutaj pierwszy raz w Europie zaprezentowano w formie malarstwa odkrycie Ameryki. To tutaj Najświętsza Maryja Panna została ukazana jako opiekunka żeglarzy.

 

Świetnym miejscem w kompleksie Pałaców Królewskich są tutejsze ogrody, czyli Jardines de Alcazar. To ponad 170 gatunków drzew, a także krzewów. Krzewy mirtowe, cedry i tuje tworzą istny labirynt, do którego chętnie zaglądają nie tylko dzieci, ale także dorośli. A do tego jeszcze fontanny, oczka wodne i pięknie przycięte rośliny. Coś pięknego!Zdjęcia Real Alcazar


Pogoda

Sewilla
Dziś, 6 marca 2021
ikona pogody+20°  / +9°
Silne zachmurzenie
wiatr: NE 14 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 84%
zachmurzenie: 60%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 7 marca 2021
ikona pogody+19° C    /  +10° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: ESE 3 km/h
opady: 0.4 mm/h

Poniedziałek, 8 marca 2021
ikona pogody+18° C    /  +9° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ESE 1 km/h
opady: 0.0 mm/h