wNieznane.pl

Sewilla

Uniwersytet (Królewska Fabryka Cygar)Idąc z Parque de Maria Luisa w stronę Katedry jest wielce prawdopodobne, że natkniemy się nie tylko na hotel Alfonso XIII, ale przede wszystkim na Królewską Fabrykę Cygar (Real Fábrica de Tabacos), która obecnie pełni rolę filii uniwersytetu w Sewilli. Dzisiaj zamiast tytoniu z fabryki unosi się jedynie zapach palonych przez studentów papierosów.

 

Budynek powstał w XVIII i w dawnych czasach produkowano w nim nawet 75% europejskich cygar. To był efekt pracy 3 tysięcy pań zwanych cigareras, które zwijały cygara na swych udach. Jedną z nich była piękna Carmen, której pomnik znajduje się przy Plaza de Toros. Owa Carmen była bohaterką noweli Prospera Mérimée, a operę skomponował Georges Bizet.

 

Jednak nie sama Carmen i 2999 cigareras żyło w dawnej Fabryce. Oprócz pomieszczeń do produkcji tytoniu, znajdowały się także mieszkania dla zarządców, strażników oraz... cele dla więźniów, którzy skusili się skraść odrobinę tytoniu. Dzisiaj bez problemu podejdziemy pod główny portal budynku, na którym umiejscowiono popiersia Krzysztofa Kolumba i Hernána Cortésa, a w środku obejrzymy patia, barokową fontannę czy kaplicę. Dawniej okolica była strzeżona przez strażnków, a fabrykę od reszty oddzielała fosa oraz mur.Zdjęcia Uniwersytet (Królewska Fabryka Cygar)


Pogoda

Sewilla
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+45°  / +22°
Słonecznie
wiatr: ENE 12 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 17%
zachmurzenie: 11%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+45° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: NE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+45° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: ENE 10 km/h
opady: 0.0 mm/h