wNieznane.pl

Wiedeń

Katedra św. SzczepanaKatedra Świętego Szczepana (Stephansdom, Domkirche St. Stephan) to katedra przy Stephansplatz w centrum Wiednia. Stanowi symbol miasta. Uznawana za jedną z najważniejszych świątyń w kraju. Dawniej w tym miejscu znajdował się kościół i siedziba biskupstwa wiedeńskiego, a następnie arcybiskupstwa. Katedra została zbudowana w latach 1230-1263 w stylu późnoromańskim. W kolejnych latach następowała jej rozbudowa. Dopiero w XVI w. świątynia otrzymała gotycką formę, którą zachowała do dziś.

Jest jedną z największych tego typu budowli w Europie. Jej długość wynosi 107 m, zaś szerokość 34 metry. Posiada cztery wieże, z których najwyższa ma 136 metry wysokości. W wieżach znajdują się 22 dzwony.
We wnętrzu zobaczyć można dzieła sztuki gotyckiej oraz barokowej, m.in. gotycki ołtarz, monumentalny grobowiec Fryderyka III czy kilkanaście barokowych ołtarzy, w tym ołtarz główny z obrazem przedstawiającym męczeńską śmierć Świętego Szczepana. W podziemiach znajdują się groby Habsburgów i ważnych osobistości Austrii. Do środka prowadzi kilka wejść. Jednym z ważniejszych jest brama Biskupia (Bischofstor), powstała w 1360 r., a także brama Śpiewaków (Singerstor) z XIV w. Warto zwrócić uwagę na charakterystycznej dachówki katedry.

 

W trakcie II wojny światowej budowla mocno ucierpiała. Jej całkowita odbudowa trwała kilkadziesiąt lat.Zdjęcia Katedra św. Szczepana


Pogoda

Wiedeń
Dziś, 30 marca 2020
ikona pogody+5°  / +0°
Silne opady śniegu, miejscami możliwe rozpogodzenia
wiatr: NNW 18 km/h
ciśnienie: 1022 hPa
wilgotność: 53%
zachmurzenie: 92%
opady: 0.2 mm/h

Wtorek, 31 marca 2020
ikona pogody+7° C    /  +0° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 1 kwietnia 2020
ikona pogody+12° C    /  +1° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h