wNieznane.pl

Zakynthos

Porady i wskazówki



Dojazd na Zakynthos

Na Zakynthos z Polski nie latają regularne linie lotnicze. Na wyspę można się dostać lotem czarterowym z biurem podróży. Niektóre linie oferują również zakup biletów na loty czarterowe dla turystów indywidualnych.

 

Na wyspę można także dopłynąć statkiem z Pireusu lub innych greckich wysp. 

Poruszanie się po wyspie

Zakynthos ma dobrze rozwiniętą sieć dróg. Prawie wszędzie można dojechać drogami utwardzonymi. Od stolicy na północ oraz w stronę Laganas biegnie szybka, dwupasmowa droga. Pozostałe główne szlaki komunikacyjne są stosunkowo szerokie i w dobrym stanie. Wszystkie drogi na Zakynthos są kręte, a w miejscowościach bywa wąsko. 

 

Można także skorzystać z sieci publicznych autobusów, które dojeżdżają do wszystkich miejscowości. Rozkłady znajdują się na przystankach.

Nawigacja, mapy, oznakowanie

Oznakowanie jest bardzo słabe lub nie ma go wcale. Najczęściej przy skrzyżowaniach znaki znajdują się tylko z jednej strony i trzeba się rozglądać dookoła, by je zobaczyć. Często znaków nie ma wcale, a główna droga nie różni się niczym od podrzędnej i trzeba jechać na wyczucie. 

Nazwy miejscowości zazwyczaj pisane są zarówno w języku greckim, jak i angielskim, chociaż tych drugich czasami nie ma. 

 

Na wyspie rzeczą normalną są problemy z zasięgiem telefonu, internetu i GPS. Korzystanie z nawigacji samochodowych może być więc utrudnione. Warto także wiedzieć, że oferowane w Polsce mapy są mało precyzyjne - zdarza się, że brakuje dróg czy miejscowości. 

Papierowe mapy można dostać bezpłatnie w większości sklepów na wyspie, a także w hotelach. Są one wygodne i dosyć dokładne. 

Plaże

Zachodnie wybrzeże Zakynthos to strome, jasne klify z wąskimi zatoczkami, wciętymi w skały. Z tej strony wyspy plaże są żwirkowo-kamieniste i dostępne wyłącznie od strony morza lub do wody schodzi się czy skacze bezpośrednio ze skał. 

 

Na południu znajduje się szereg piaszczystych plaż - od małych plaż w okolicy Keri, po ogromną, połączoną plażę Laganas - Kalamaki. Laganas to głośny, imprezowy kurort, gdzie można spotkać głównie młodych ludzi. W Kalamaki jest spokojniej, ze względu na strefę ochroną żółwi caretta caretta. 

 

Południowo-zachodnia część Półwyspu Vassilikos to królestwo żółwi. Tutaj znajdują się plaże, gdzie znajdujące się pod ścisłą ochroną żółwie składają jaja - m.in. Sekania, Dafni i Gerakas. Wszystkie są piaszczyste i dostępne dla turystów, jednak z pewnymi ograniczeniami, np. nie można na nich przebywać po zmroku, można korzystać tylko z określonych, wydzielonych stref lub tylko przez określony czas. Wschodnia część półwyspu to natomiast szereg malowniczych mniejszych plaż i jedna bardzo duża - Banana Beach. 

 

W Argassi plaża ogranicza się do wąskiego paseczka mokrego i niezbyt czystego piasku oraz nieco kamienistego i równie brudnego wejścia do wody. Niektóre hotele mają własne plaże, jednak zwykle jest to wejście do wody ze skałek lub podestów. 

 

Od Tsilivi na północ aż do Alikanas i Alikes plaże są piaszczyste, długie, szerokie i dobrze zagospodarowane, a woda faluje łagodnie. Im bliżej północnego końca wyspy, tym szybciej woda staje się głęboka, pojawiają się także kamienie i żwirek. W Skinari do głębokiej wody schodzi się bezpośrednio ze skał, do których prowadzą wysokie schody. 

Pamiątki

Sklepy na Zakynthos oferują całą gamę pamiątek. Można tu nabyć zarówno produkty lokalne, jak miody, nalewki, oliwę, mydła, ceramikę czy rękodzieło, jak i produkty uniwersalne - torby, ręczniki, figurki, magnesy, pocztówki itp. Wszystko zdominowane jest oczywiście przez żółwia. Symbol wyspy znajduje się praktycznie na wszystkim. Są też figurki żółwi, breloki z żółwiami, plecaki w kształcie żółwia i całe mnóstwo żółwiowych maskotek. 

Kryzys

Od dłuższego czasu mówi się o kryzysie panującym w Grecji. Nie jest on jednak odczuwalny dla turystów, szczególnie na wyspach. Jedyne niedogodności to brak możliwości w niektórych miejscach płacenia kartą.

Imigranci i bezpieczeństwo

Wyspa nie znajduje się na szlaku imigrantów udających się do Europy. Nie ma tu uchodźców i żadnych obaw odnośnie bezpieczeństwa.

Przez pośrednika czy na własną rękę

Wyjeżdżając na Zakynthos z biurem podróży, najłatwiej zwiedzić wyspę korzystając z wycieczek fakultatywnych oferowanych przez biuro. Oferta jest zróżnicowana i oczywiście... kosztowna. Zwiedzanie na własną rękę zazwyczaj okazuje się tańsze i pozwala na większą elastyczność. Auto można wypożyczyć już za 30 euro za dobę, odległości na wyspie nie są duże, góry nie są wysokie, więc koszt paliwa też nie jest duży. 

 

Ciekawym pomysłem jest rejs dookoła wyspy, np. statkiem pirackim. Za taką wycieczkę w biurze podróży trzeba zapłacić ok. 35 euro, podczas gdy na miejscu można wykupić ten sam rejs za 20-25 euro. 

Parkingi

Na Zakynthos parkingi są bezpłatne. W niektórych miejscach obowiązują ograniczenia dotyczące parkowania, np. dozwolone jest parkowanie tylko w parzyste lub nieparzyste dni tygodnia. Może się zdarzyć, że miejsca parkingowe będą oznaczone kolorowymi liniami: żółte oznaczają miejsca wyłącznie dla mieszkańców, a niebieskie - miejsca płatne.

Toalety

Ze względu na słabo rozwinięty system kanalizacyjny oraz wąskie rury odpływowe, w całej Grecji funkcjonuje zakaz wrzucania zużytego papieru toaletowego do muszli klozetowej. Papier wyrzuca się do koszy na śmieci. Dotyczy to również toalet na lotniskach, w hotelach czy restauracjach, nawet jeżeli zabrakło takiej informacji.




Pogoda

Zakynthos
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +22°
Słonecznie
wiatr: ENE 10 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 23%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NNE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h