wNieznane.pl

Zakynthos

Żółwie Caretta CarettaCaretta Caretta to gatunek żółwia morskiego, występującego przede wszystkim u wybrzeży Zakynthos. Jest zagrożony wyginięciem, w związku z czym znajduje się pod ścisłą ochroną. Jego skorupa może osiągać średnicę 120 cm, a waga wynosić ponad 100 kg.

 

Żółwie caretta caretta składają jaja w suchym piasku na tej samej plaży, na której same kiedyś się wykluły. Okres lęgowy to czerwiec-sierpień. W tym czasie każda samica składa jaja 1 do 4 razy, w sumie ok. 100 jaj. Złożone przez samicę jaja muszą pozostać przykryte piaskiem przez około 2 miesiące. Później małe żółwie rozkopują piasek i wędrują do morza. Zarówno składanie jaj, jak i wykluwanie żółwi odbywa się w nocy. Szacuje się, że na wyspie rocznie składa jaja ok. 900 żółwi, ale z każdego 1000 małych żółwi przetrwa średnio tylko jeden. Niektóre żółwie w ogóle nie docierają do morza ze względu na szkodliwą działalność człowieka, inne zostają zjedzone przez morskie drapieżniki, dostają się w sieci rybackie lub duszą owinięte foliowymi torbami, które ludzie wyrzucają do morza.

 

W 1999 r. na Zakynthos powstał pierwszy park morski w Grecji (National Marine Park of Zakynthos), którego celem jest ochrona fauny i flory, w tym także naturalnych siedlisk żółwi. Setki wolontariuszy poświęcają swój czas, by edukować turystów, pomagać zachować w stanie nienaruszonym naturalne środowisko żółwi i pilnować, by gniazda pozostały nietknięte.

 

Warto wiedzieć, że co kilka minut żółwie muszą wynurzać głowę ponad powierzchnię wody, żeby zaczerpnąć powietrza. Wówczas można je zobaczyć i zrobić zdjęcia. 

 

 

W związku z ochroną żółwi na plażach i wodach znajdujących się na terenie parku morskiego wprowadzono szereg ograniczeń:

 

  1. Plaże Zatoki Laganas i Zatoki Gerakas (m.in. Laganas, Sekania, Dafni, Gerakas) zamknięte są dla turystów od zachodu do wschodu słońca.
  2. Zabrania się dotykania i rozkopywania gniazd żółwi.
  3. Zabrania się wbijania parasoli na plażach, za wyjątkiem oznaczonych stref.
  4. W czasie okresu lęgowego żółwi korzystanie z części plaży z suchym piaskiem może być zabronione. Na plaży Gerakas w szczycie sezonu można przebywać tylko przez 3 godziny.
  5. Na plaży nie wolno zostawiać śmieci ani żadnych innych rzeczy, które mogłyby stanowić przeszkodę dla żółwi w dotarciu do wody.
  6. Przed opuszczeniem plaży należy zasypać wykopane dołki, zburzyć zamki oraz inne konstrukcje zbudowane z piasku.
  7. Na plaże nie można wjeżdżać żadnymi pojazdami, a w ich pobliżu nie jest dozwolone używanie nocą silnych świateł, które mogą zmylić żółwie podczas drogi do morza. Po zachodzie słońca w pobliżu plaż należy bezwględnie zachować ciszę. Z tego powodu od godz. 23 do 6 na Zakynthos nie lądują i nie startują samoloty. 
  8. W przybrzeżnej strefie chronionej nie można używać łodzi motorowych, nie jest dozwolone także uprawienie większości sportów wodnych.
  9. W przypadku zobaczenia żółwia na plaży należy niezwłocznie powiadomić znajdującego się najbliżej wolontariusza. Nie wolno żówi dotykać ani samodzielnie pomagać im się wykluć czy dotrzeć do morza. 

 

Szczegółowa mapa obszaru parku morskiego wraz z ważnymi informacjami. Kliknij na obrazek, aby zobaczyć go w pełnym rozmiarze. 
Pogoda

Zakynthos
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +22°
Słonecznie
wiatr: ENE 10 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 23%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NNE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h