wNieznane.pl

Zakynthos

Zatoka Wraku (Navagio)Zatoka Wraku (Navagio, Shipwreck, Zatoka Przemytników, Smugglers cove)  to niewątpliwie najbardziej znane, popularne i chyba najpiękniejsze miejsce na Zakynthos. Duża piaszczysto-żwirowa plaża otoczona jest wysokimi na ok. 300 metrów wapiennymi klifami i dostępna wyłącznie od strony morza. Znajduje się na niej wrak statku Panagiotis, od którego plaża wzięła swoją nazwę. Wcześniej nazywała się Agios Georgios. Jedna z teorii mówi, że był to statek przemytników, który płynął z Turcji. Wzbudził on zainteresowanie greckich celników, a w wyniku pościgu rozbił się w tym miejscu. Inna wersja mówi, że władze greckie umieściły wrak na plaży, by stanowił atrakcję dla turystów. 

 

Wrak jest całkowicie zardzewiały i niezbyt ciekawy, ale plażę oblewa krystalicznie czysta i niezwykle błękitna woda. Każdego dnia do Navagio kursują dziesiątki dużych i małych statków pasażerskich. Małym statkiem można dopłynąć tu m.in. z Porto Vromi, Skinari lub Agios Nikolaos (10-15 euro), skąd jest najbliżej. Duże statki kursują z portu w Zakynthos (od 20 euro). Tutaj też można wsiąść na statek piracki i podczas rejsu dookoła wyspy zatrzymać się także na Navagio. Zwykle postój w Zatoce Wraku trwa od 1 do 2 godzin. 

Warto wiedzieć, że podczas schodzenia ze statku kilka kroków trzeba zrobić w wodzie i odpowiednio się przygotować. Zazwyczaj fale są wysokie i silne, trzeba więc bardzo uważać, bo statek mocno się kołysze, a łatwo zapaść się głęboko w miękki żwir. Zdarza się nawet, że rejsy do Zatoki Wraku zostają odwołane ze względu na silne falowanie morza. 

 

Na plaży nie ma toalet, parasoli ani leżaków. 

 

Zatokę można obserwować również z góry, gdzie znajduje się bezpłatny parking. Na szczycie klifu zbudowano malutką platformę widokową, ale najlepszy widok roztacza się dopiero z końca klifu. Przejście wąską ścieżką otoczoną roślinami zajmuje ok. 20 minut w jedną stronę, ale widok jest wart wysiłku. Plażę najlepiej oglądać z góry w okolicach południa, kiedy słońce jest wysoko, oświetla piasek i nadaje wodzie najpiękniejszy odcień.

 

Dojazd do Navagio jest oznakowany. Jadąc od południa, należy minąć wioskę Anafonitria, a następnie skręcić w lewo, a od północy, za Volimes trzeba skręcić w prawo. Warto dokładnie przyjrzeć się znakom przy drodze, bo część z nich kieruje do Porto Vromi, skąd pływają statki do zatoki, a nie do platformy widokowej. Zdjęcia - Zatoka Wraku (Navagio)


Pogoda

Zakynthos
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +22°
Słonecznie
wiatr: ENE 10 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 23%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NNE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h