wNieznane.pl

Bretania

Mont Saint-MichelMont Saint-Michel (Abbaye du Mont-Saint-Michel, Menez Mikael) to skalista wyspa, położona w Zatoce Wzgórza Świętego Michała, w Normandii. Połączona jest ze stałym lądem groblą o długości ok. 1800 m. Na wyspie zbudowano sanktuarium Michała Archanioła. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. Od 1979 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W starożytności było to wzgórze poświęcone Belenowi, galijskiemu bogu Słońca. W czasach, gdy w regionie pojawiło się chrześcijaństwo, wzniesiono tam kaplicę poświęconą św. Szczepanowi, a następnie kolejną - ku czci św. Synforiana. Później w tym miejscu powstał klasztor, okresowo pełniący funkcję więzienia. 

Obecne miasteczko powstało w wyniku połączenia kilku zespołów budynków, które miały własne, wcześniejsze fortyfikacje. Mury miejskie pochodzą z XIII–XV wieku. Po północnej stronie wyspy Mont Saint-Michel znajduje się gotycki klasztor La Merveille. Miasteczko zbudowano wzdłuż jedynej ulicy Grande Rue, która obiega skałę. Na wyspie znajdują się sklepy z pamiątkami, restauracje, hotele, podziemne pomieszczenia, wieże i krypty.

 

Jak dojechać?

Do Mont Saint-Michel można dojechać wzdłuż północnego wybrzeża drogą N175 / E401, a następnie w miejscowości Pontorson skręcić skręcić w drogę D976, która prowadzi bezpośrednio do wyspy.Pokaż Bretania na większej mapie


Zdjęcia Mont Saint-Michel


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,34 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-09-18

Pogoda

Mont Saint-Michel
Dziś, 18 września 2019
ikona pogody+18°  / +8°
Słonecznie
wiatr: ENE 20 km/h
ciśnienie: 1026 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 2%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 19 września 2019
ikona pogody+19° C    /  +8° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 18 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 20 września 2019
ikona pogody+22° C    /  +9° C
Słonecznie
wiatr: E 20 km/h
opady: 0.0 mm/h