wNieznane.pl

Bretania

Mont Saint-MichelMont Saint-Michel (Abbaye du Mont-Saint-Michel, Menez Mikael) to skalista wyspa, położona w Zatoce Wzgórza Świętego Michała, w Normandii. Połączona jest ze stałym lądem groblą o długości ok. 1800 m. Na wyspie zbudowano sanktuarium Michała Archanioła. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. Od 1979 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W starożytności było to wzgórze poświęcone Belenowi, galijskiemu bogu Słońca. W czasach, gdy w regionie pojawiło się chrześcijaństwo, wzniesiono tam kaplicę poświęconą św. Szczepanowi, a następnie kolejną - ku czci św. Synforiana. Później w tym miejscu powstał klasztor, okresowo pełniący funkcję więzienia. 

Obecne miasteczko powstało w wyniku połączenia kilku zespołów budynków, które miały własne, wcześniejsze fortyfikacje. Mury miejskie pochodzą z XIII–XV wieku. Po północnej stronie wyspy Mont Saint-Michel znajduje się gotycki klasztor La Merveille. Miasteczko zbudowano wzdłuż jedynej ulicy Grande Rue, która obiega skałę. Na wyspie znajdują się sklepy z pamiątkami, restauracje, hotele, podziemne pomieszczenia, wieże i krypty.

 

Jak dojechać?

Do Mont Saint-Michel można dojechać wzdłuż północnego wybrzeża drogą N175 / E401, a następnie w miejscowości Pontorson skręcić skręcić w drogę D976, która prowadzi bezpośrednio do wyspy.Pokaż Bretania na większej mapie


Zdjęcia Mont Saint-Michel


Pogoda

Mont Saint-Michel
Dziś, 4 lipca 2020
ikona pogody+18°  / +11°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SSW 21 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 95%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.2 mm/h

Niedziela, 5 lipca 2020
ikona pogody+20° C    /  +12° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: WSW 20 km/h
opady: 0.1 mm/h

Poniedziałek, 6 lipca 2020
ikona pogody+17° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 16 km/h
opady: 0.1 mm/h