wNieznane.pl

Chalkidiki

AthosAthos (Agio Oros) jest trzecim i najdalej wysuniętym na wschód z "palców" Chalkidiki. to najbardziej górzysta część półwyspu. Poza najbliżej położoną miejscowością Ouranoupolis, jest w zasadzie niedostępny dla turystów. Mieści się tu bowiem monastyczna republika, która składa się z 20 klasztorów. Nazwa oznacza "święta góra".

 

Kobiety nie mają wstępu do klasztoru, mężczyźni muszą natomiast wcześniej ubiegać się o zezwolenie. Dodatkowo, liczba odwiedzających jest ograniczona. Nie ma jednak przeszkód, by oglądać półwysep i klasztory ze statku wycieczkowego, kursującego z Ormos Panagias.

 

Na północnym krańcu półwyspu Athos leży miejscowość Ouranoupolis. Warto tu zobaczyć pochodzącą z XIV w. wieżę w porcie, pochodzącą z czasów, kiedy i tu były klasztory. Miasto zostało ponownie zasiedlone w 1922 r., kiedy następowała wymiana ludności pomiędzy Grecją i Turcją. Przez długi czas do Ouranoupolis można było dostać się wyłącznie drogą morską. 

Miejscowość słynie ze świeżych ryb i owoców morza. Warto również spróbować produkowanego na Athos wina. Przy Ouranoupolis położonych jest 5 niezamieszkałych wysepek.Zdjęcia Athos


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,3 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-03-18

Pogoda

Chalkidiki
Dziś, 18 marca 2019
ikona pogody+18°  / +13°
Słonecznie
wiatr: ESE 10 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 65%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 19 marca 2019
ikona pogody+19° C    /  +13° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 20 marca 2019
ikona pogody+17° C    /  +13° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: ENE 7 km/h
opady: 3.6 mm/h