wNieznane.pl

Chalkidiki

AthosAthos (Agio Oros) jest trzecim i najdalej wysuniętym na wschód z "palców" Chalkidiki. to najbardziej górzysta część półwyspu. Poza najbliżej położoną miejscowością Ouranoupolis, jest w zasadzie niedostępny dla turystów. Mieści się tu bowiem monastyczna republika, która składa się z 20 klasztorów. Nazwa oznacza "święta góra".

 

Kobiety nie mają wstępu do klasztoru, mężczyźni muszą natomiast wcześniej ubiegać się o zezwolenie. Dodatkowo, liczba odwiedzających jest ograniczona. Nie ma jednak przeszkód, by oglądać półwysep i klasztory ze statku wycieczkowego, kursującego z Ormos Panagias.

 

Na północnym krańcu półwyspu Athos leży miejscowość Ouranoupolis. Warto tu zobaczyć pochodzącą z XIV w. wieżę w porcie, pochodzącą z czasów, kiedy i tu były klasztory. Miasto zostało ponownie zasiedlone w 1922 r., kiedy następowała wymiana ludności pomiędzy Grecją i Turcją. Przez długi czas do Ouranoupolis można było dostać się wyłącznie drogą morską. 

Miejscowość słynie ze świeżych ryb i owoców morza. Warto również spróbować produkowanego na Athos wina. Przy Ouranoupolis położonych jest 5 niezamieszkałych wysepek.Zdjęcia Athos


Pogoda

Chalkidiki
Dziś, 5 kwietnia 2020
ikona pogody+11°  / +2°
Umiarkowane opady deszczu
wiatr: NE 54 km/h
ciśnienie: 1013 hPa
wilgotność: 86%
zachmurzenie: 100%
opady: 5.2 mm/h

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020
ikona pogody+11° C    /  +9° C
Lekka mżawka
wiatr: NNE 22 km/h
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 7 kwietnia 2020
ikona pogody+14° C    /  +9° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 23 km/h
opady: 0.0 mm/h