wNieznane.pl

Chalkidiki

AthosAthos (Agio Oros) jest trzecim i najdalej wysuniętym na wschód z "palców" Chalkidiki. to najbardziej górzysta część półwyspu. Poza najbliżej położoną miejscowością Ouranoupolis, jest w zasadzie niedostępny dla turystów. Mieści się tu bowiem monastyczna republika, która składa się z 20 klasztorów. Nazwa oznacza "święta góra".

 

Kobiety nie mają wstępu do klasztoru, mężczyźni muszą natomiast wcześniej ubiegać się o zezwolenie. Dodatkowo, liczba odwiedzających jest ograniczona. Nie ma jednak przeszkód, by oglądać półwysep i klasztory ze statku wycieczkowego, kursującego z Ormos Panagias.

 

Na północnym krańcu półwyspu Athos leży miejscowość Ouranoupolis. Warto tu zobaczyć pochodzącą z XIV w. wieżę w porcie, pochodzącą z czasów, kiedy i tu były klasztory. Miasto zostało ponownie zasiedlone w 1922 r., kiedy następowała wymiana ludności pomiędzy Grecją i Turcją. Przez długi czas do Ouranoupolis można było dostać się wyłącznie drogą morską. 

Miejscowość słynie ze świeżych ryb i owoców morza. Warto również spróbować produkowanego na Athos wina. Przy Ouranoupolis położonych jest 5 niezamieszkałych wysepek.Zdjęcia Athos


Pogoda

Chalkidiki
Dziś, 3 lipca 2020
ikona pogody+28°  / +21°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 13 km/h
ciśnienie: 1010 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 13%
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 4 lipca 2020
ikona pogody+27° C    /  +25° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: ENE 13 km/h
opady: 0.1 mm/h

Niedziela, 5 lipca 2020
ikona pogody+29° C    /  +23° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h