wNieznane.pl

Chalkidiki

SithoniaSithonia to drugi z "palców" Chalkidiki, bardziej górzysty niż Kassandra. Polecany przede wszystkim tym, którzy chcieliby się cieszyć słońcem i morzem, ale spokojniej niż na imprezowej Kassandrze. Jest tu mnóstwo ładnych plaż, malowniczych zatoczek i kameralnych miejscowości, idealnych do wypoczynku na łonie natury. Dodatkowo, morze przybiera tu niesamowity błękitny kolor.

 

Wybrane ciekawe miejsca:

 

Orange Beach

 

Toroni

 

Nikiti - mała miejcowość z bogatą historią. Warto tu zobaczyć tradycyjne domy pochodzące z okresu od połowy XIX wieku do połowy XX wieku, w tym cmentarz (z XVI w.) i  kościół Agios Nikitas. Nikiti położony jest przy wjeździe do półwyspu Sithonia.

Vourvourou - popularny ośrodek turystyczny, położony niedaleko Agios Nikolaos, we wschodniej części półwyspu. Miejsce jest szczególnie urokliwe dzięki ładnej linii brzegowej i dziewięciu małym wyspom położonym niedaleko lądu. Największa z nich nosi nazwę Diaporos. W okolicy znajdują się liczne i chętnie odwiedzane plaże - np. Livari, Xifara, Karydi.

Sarti to jeden z głównych ośrodków turystycznych na Sithonii. Miejscowość zbudowano przy długiej piaszczystej plaży, z której w pogodne dni rozpościera się piękny widok na górę Athos. W pobliżu są również liczne małe zatoczki.

Agios Nikolaos to kolejna ciekawa miejscowość na Sithonii. Tereny te były zamieszkane już w epoce brązu (3300-1200 r. p.n.e.). Odwiedzana przede wszystkim na ładne wybrzeże - z jednej strony mamy długą plażę Livrochio, dalej port w zatoce Ormos Panagias i lagunę Vourvourou.

Neos Marmaras jest miejscowością położoną w środkowej części półwyspu. Przyciąga turystów dobrze rozbudowaną infrastrukturą, mnogością restauracji i hoteli. W okolicy znajduje się ogromny, pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy Porto Carras. Niedaleko, w górach znajduje się wieś Parthenonas. Można tu zobaczyć tradycyjne kamienne domy.


Armenistis - to jedna z najbardziej znanych plaż na Sithonii. Jest długa i piaszczysta, a morze niesamowicie błękitne. Można stąd również oglądać górę Athos. Wzdłuż plaży zbudowano duży kemping, aby się do niej dostać, trzeba go obejść.
 
Lagomandra uznawana jest za jedną z popularniejszych plaż na półwyspie. Położona jest ok. 7 km na północ od Neos Marmaras i 13 km południe od Nikiti. Ma ponad kilometr długości i jest podzielona na trzy części przez skałki.

Sykia (Sikia)  jest najbardziej wysuniętą na południe wsią półwyspu Sithonia. Charakteryzuje się surowością, zresztą jak cała południowa część Sithonii. Domy zachowały tu tradycyjny charakter. 3 km od wioski położona jest plaża Sykia.

Psakoudia to port położony w północnej części Sithonii. Na stałe zamieszkany przez garstkę ludzi, latem mocno się rozwija. Tuż obok jest miejscowość Ormylia z tradycyjną zabudową.Zdjęcia Sithonia


Pogoda

Chalkidiki
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+28°  / +22°
Słonecznie
wiatr: S 1 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 59%
zachmurzenie: 18%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: SSW 1 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 1 km/h
opady: 0.0 mm/h