wNieznane.pl

Chopok

Liptowska MaraLiptowska Mara to największy zbiornik zaporowy na Słowacji. Oddany do użytku po dziesięciu latach budowy, w 1975 roku. Wówczas przegrodzono rzekę Wag, budując zaporę o długości 1,3 km i wysokości sięgającej nawet 45 metrów! Do jej budowy zużyto 11 mln m3 ziemi, 300 tys. m3 kamienia i ponad 400 tys. m3 betonu i żelbetu. Powierzchnia zbiornika wynosi 22 km², a objętość wody sięga ok. 360 mln m³. Po sąsiedzku z Liptowską Marą istnieje zbiornik wyrównawczy Beszeniowa. Tyle liczby. Ciekawsza jest historia.

 

Otóż, aby zbudować zbiornik Liptowska Mara, najpierw zalano kilka wsi, zmuszając ludność do przeniesienia się do okolicznych miast, jak Liptowski Mikułasz czy Rużomberok. A co z budynkami i zabytkami? We wsi Paludza stał drewniany kościół ewangelicki, który rozebrano, żeby zrekonstruować już w nowym miejscu. Część innych śladów historii znalazła się w Muzeum Wsi Liptowskiej w Przybylinie. Po co to wszystko?

Zbiornik pełni funkcję regulatora i wyrównania przepływu Wagu dla niżej położonych elektrowni. W zaporze znajdują się turbiny wodne, które produkują rocznie blisko 270 GWh energii elektrycznej. Jednak to nie jedyna rola Liptowskiej Mary, która jest również ważna z punktu widzenia przeciwpowodziowego.

I na koniec pytanie, czy można sie w nim kąpać? Tak, ale jedynie w Liptowskim Trnovcu znajduje się ośrodek rekreacyjny.Pokaż Liptowska Mara na większej mapie


Zdjęcia Liptowska Mara


Pogoda

Chopok
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +6°
Słonecznie
wiatr: WSW 7 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 46%
zachmurzenie: 12%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+21° C    /  +5° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+23° C    /  +4° C
Słonecznie
wiatr: WNW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h