wNieznane.pl

Czarnogóra

Medjugorie (BiH)Skoro już przyjechaliśmy do Bośni i Hercegowiny, to będąc w Mostarze, można rozważyć wizytę w Medjugorie. Tym bardziej, że oba miejsca dzieli ok. 30 km. Medjugorie (można spotkać również zapis "Medziugorie”) zasłynęło objawieniami Matki Bożej sześciu osobom w 1981 roku. Do zdarzenia doszło u podnóża wzgórza Crnica zwanego Podbrado. Trzem osobom Matka Boża objawia się do dziś niemal codziennie, nawołując świat do modlitwy, a także do pogłębiania wiary i życia według określonych zasad. Pozostała trójka jest świadkiem tych zdarzeń do kilku razy w roku. W tym miejscu należy dodać, iż owe wydarzenie do tej pory ani nie jest uznane, ani odrzucone przez kościół.

W pobliżu Medjugorie znajdują się dwa wzniesienia – wspomniane już Podbrado, czyli Wzgórze Objawień, a także Kriżevac (Góra Krzyża). Tam, gdzie doszło do objawień, ustawiono krzyże. Z kolei na Kriżevac są stacje drogi krzyżowej. Ponadto możemy się natknąć na wszelkiego rodzaju karteczki, różańce, znicze lub kwiaty, będące wyrazami próśb oraz modlitw pielgrzymów. W centrum miasta znajduje się kościół pw. Św. Jakuba.

 

Objawienie się Matki Bożej diametralnie zmieniło losy regionu. Ze skromnej mieściny zamienił się w miejsce odwiedzane przez pielgrzymów. Co za tym idzie, zaczęły powstawać nowe miejsca noclegowe, sklepy z pamiątkami oraz dewocjonaliami.Pokaż Medjugorie na większej mapie


Zdjęcia Medjugorie (BiH)


Pogoda

Medjugorie (BiH)
Dziś, 14 lipca 2020
ikona pogody+29°  / +12°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 9 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 43%
zachmurzenie: 47%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 lipca 2020
ikona pogody+28° C    /  +15° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 16 lipca 2020
ikona pogody+29° C    /  +16° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: S 5 km/h
opady: 0.1 mm/h