ocena miejsca: 5 / 3
oceń i Ty!

Medjugorie (BiH)odwróć kolory tekstu i tła

Skoro już przyjechaliśmy do Bośni i Hercegowiny, to będąc w Mostarze, można rozważyć wizytę w Medjugorie. Tym bardziej, że oba miejsca dzieli ok. 30 km. Medjugorie (można spotkać również zapis "Medziugorie”) zasłynęło objawieniami Matki Bożej sześciu osobom w 1981 roku. Do zdarzenia doszło u podnóża wzgórza Crnica zwanego Podbrado. Trzem osobom Matka Boża objawia się do dziś niemal codziennie, nawołując świat do modlitwy, a także do pogłębiania wiary i życia według określonych zasad. Pozostała trójka jest świadkiem tych zdarzeń do kilku razy w roku. W tym miejscu należy dodać, iż owe wydarzenie do tej pory ani nie jest uznane, ani odrzucone przez kościół.

W pobliżu Medjugorie znajdują się dwa wzniesienia – wspomniane już Podbrado, czyli Wzgórze Objawień, a także Kriżevac (Góra Krzyża). Tam, gdzie doszło do objawień, ustawiono krzyże. Z kolei na Kriżevac są stacje drogi krzyżowej. Ponadto możemy się natknąć na wszelkiego rodzaju karteczki, różańce, znicze lub kwiaty, będące wyrazami próśb oraz modlitw pielgrzymów. W centrum miasta znajduje się kościół pw. Św. Jakuba.

 

Objawienie się Matki Bożej diametralnie zmieniło losy regionu. Ze skromnej mieściny zamienił się w miejsce odwiedzane przez pielgrzymów. Co za tym idzie, zaczęły powstawać nowe miejsca noclegowe, sklepy z pamiątkami oraz dewocjonaliami.Pokaż Medjugorie na większej mapie


Zdjęcia Medjugorie (BiH)


  Medjugorie (BiH) - pogoda:
Dziś, 26 kwietnia 2018
+24°  / +12°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: SW 7 km/h
ciśnienie: 1013 hPa
wilgotność: 47%
zachmurzenie: 1%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 27 kwietnia 2018
+27° C    /  +14° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 28 kwietnia 2018
+24° C    /  +15° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 29 kwietnia 2018
+26° C    /  +14° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 30 kwietnia 2018
+21° C    /  +11° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: SSW 11 km/h
opady: 0.0 mm/h