wNieznane.pl

Czarnogóra

Blagaj (BiH)O ile Medjugorie to zaledwie od ponad 30 lat miejsce kultu religijnego chrześcijan, o tyle Blagaj od wieków było islamskim sercem regionu. To co łączy oba miejsca, to fakt, iż są one położone w bliskiej odległości od Mostaru, a co za tym idzie – chętnie odwiedzane przez turystów. Tym bardziej, że Blagaj to nie tylko klasztor Derwiszów (Tekke), ale również bijące źródło rzeki Buny.

Świątynię wybudowano w pierwszej połowie XVI wieku za czasów Sulejmana Wspaniałego. Można dostrzec elementy architektury osmańskiej, a także akcenty stylu śródziemnomorskiego. Oczywiście daleko mu do głównego ośrodka tańczących Derwiszy z tureckiej Konyi. Niestety, będąc w Blagaj, nie dane było nam choćby wejść na teren klasztoru z powodu remontu.

Tym samym pozostał nam spacer po okolicy, a przede wszystkim w stronę wspomnianego źródła. Oczywiście na drodze "stanęły” nam liczne stragany, z których wylewają się lokalne produkty – zarówno spożywcze (miód, zioła, nalewki), jak i stroje. A sama Buna? Wylewa się z 200-metrowej góry, z okazałej gardzieli. Nic dziwnego, że restauratorzy usytuowali tu swe knajpki, byleby tylko zadbać o malowniczy widok przed oczami turystów.Pokaż Bunaquelle, Blagaj na większej mapie


Zdjęcia Blagaj (BiH)


Pogoda

Blagaj (BiH)
Dziś, 30 marca 2020
ikona pogody+15°  / +7°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 10 km/h
ciśnienie: 1013 hPa
wilgotność: 65%
zachmurzenie: 11%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 31 marca 2020
ikona pogody+8° C    /  +0° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: NNE 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 1 kwietnia 2020
ikona pogody+7° C    /  -0° C
Umiarkowane opady śniegu, miejscami możliwe rozpogodzenia
wiatr: NNE 22 km/h
opady: 0.1 mm/h