wNieznane.pl

Czarnogóra

Sveti StefanNiegdyś skromna wioska rybacka. Dzisiaj miasteczko pełniące funkcje... hotelowe, które odwiedzali najbardziej znani aktorzy, politycy oraz celebryci z Sophią Loren, Claudią Shiffer i Sylwestrem Stallone na czele.

Początków wyspy sv. Stefan należy szukać w pierwszej połowie XV wieku. W 1442 roku powstała fortyfikacja mająca na celu ochronę osiedlających się tu rodzin. Miała ona chronić przed ewentualnymi napaściami ze strony piratów oraz Turków. Z czasem stała się znaczącym centrum handlowym w okresie panowania Wenecjan. Schyłek XIX wieku przyniósł utratę prestiżu, a mieszkańcy zaczęli sukcesywnie opuszczać wyspę, co trwało do 1955 roku.

Wówczas nastąpiła diametralna zmiana. Półwysep przekształcono w ekskluzywny hotel. Oczywiście budynki zachowały swą zewnętrzną architekturę oraz charakter. Modernizację przeszły wnętrza poszczególnych kamienic oraz domów, dostosowując się do wymogów hotelowych. Cały proces zmian oraz dążenie do uzyskania najwyższej jakości i standardów doceniono w 2006 roku, kiedy to Villa Montenegro uzyskała nagrodę "Five stars diament” w 2006 roku od amerykańskiej Akademii. Oprócz hoteli, na terenie wyspy istnieją kościółki – św. Stefana w najwyższym punkcie, Aleksandra Newskiego oraz jeden tuż u bram miasta.

 

Gdy byliśmy w Czarnogórze w 2011 roku, nie dane było wejść na teren wyspy. Wstępu strzegli dwaj ochroniarze. Zamiast tego pozostały jedynie przechadzki po plaży oraz pobliskim parku.Pokaż Sveti Stefan na większej mapie


Zdjęcia Sveti Stefan


Pogoda

Sveti Stefan
Dziś, 26 lipca 2021
ikona pogody+30°  / +25°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 10 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 47%
zachmurzenie: 24%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 27 lipca 2021
ikona pogody+31° C    /  +24° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 28 lipca 2021
ikona pogody+33° C    /  +26° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 7 km/h
opady: 0.0 mm/h