wNieznane.pl

Edynburg

HolyroodPałac Holyrood (Pałac Holyroodhouse, Holyroodhouse Palace) to oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów w Szkocji. Położony jest u podnóża Royal Mile, na przeciwległym końcu do zamku. Każdego lata Królowa Elżbieta spędza w pałacu tydzień. Używane od XVI w. apartamenty królewskie są obecnie udostępnione do zwiedzania.

Obecną zewnętrzną formę pałac przybrał z drugiej połowie XVII w., a w latach późniejszych wielokrotnie przebudowywano wnętrze, by wreszcie zamontować centralne ogrzewanie i doprowadzić elektryczność. Holyrood jest zbudowany na planie czworokąta. Część pomieszczeń przeznaczona jest do prywatnego użytku rodziny królewskiej, ale można obejrzeć m.in. dawną salę tronową, jadalnię, pokoje wypoczynkowe czy sypialnie. Ich wyposażenie jest bardzo bogate - są tu kosztowne dywany, obrazy, meble itp.
Wstęp do pałacu jest płatny. We wnętrzu nie można robić zdjęć.

Otaczające pałac stosunkowo niewielkie ogrody są ogólnodostępne. Na ich terenie znajduje się XIX-wieczna wartownia, gdzie obecnie mieści się muzeum. Warte odwiedzenia są ruiny Holyrood Abbey, przylegające do pałacu. Powstanie opactwa datuje się na XII w. Było ono miejscem pochówku kilku szkockich królów. Tutaj królowie byli również chrzczeni i brali śluby.

Do roku 2018 ma zostać przeprowadzona przebudowa terenów wokół pałacu.

Informację o biletach znajdziecie tutaj.Zdjęcia Holyrood


Pogoda

Edynburg
Dziś, 5 lipca 2020
ikona pogody+15°  / +11°
Miejscami opady deszczu
wiatr: W 37 km/h
ciśnienie: 999 hPa
wilgotność: 64%
zachmurzenie: 59%
opady: 0.1 mm/h

Poniedziałek, 6 lipca 2020
ikona pogody+15° C    /  +11° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NW 21 km/h
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 7 lipca 2020
ikona pogody+12° C    /  +10° C
Lekki deszcz
wiatr: SSW 13 km/h
opady: 1.3 mm/h