wNieznane.pl

Edynburg

St Giles` CathedralSt Giles' Cathedral (Katedra Świętego Idziego) to jeden z najważniejszych kościołów w Szkocji. Wraz ze swoją wieżą stanowi charakterystyczny punkt panoramy Edynburga. Położony jest na wysokości około 1/3 Królewskiej Mili od zamku. Obecny wygląd kościoła pochodzi z końca XIV w. W XIX w. przeszedł gruntowną renowację.W tym czasie dodano m.in. witraże i część kaplic. Obecnie jest wpisany do rejestru zabytków. Święty Idzi jest jednocześnie patronem Edynburga.

St Giles' Cathedral była dawniej siedzibą biskupa. Najstarsze części budynku prawdpodobnie pochodzą z XII w. W 1385 roku budynek został poważnie zniszczony w wyniku pożaru, a następnie przeszedł renowację. Z tego okresu pochodzi większość elementów znajdujących się wewnątrz świątyni, a także kaplice.

W katedrze został wybrany ministrem szkocki reformator John Knox. Został on również pochowany na przykościelnym cmentarzu.

Jednym z najważniejszych elementów świątyni jest Thistle Chapel, czyli Kaplica Ostu, poświęcona najstarszemu i najszlachetniejszemu szkockiemu orderowi, najpierw rycerskiemu, a obecnie państwowemu. Kaplica została wybudowana w 1911 roku. Jest mała, ale mieści wspaniałe rzeźbione i malowane wyposażenie. Warto zwrócić uwagę na precyzyjne detale.Zdjęcia St Giles` Cathedral


Pogoda

Edynburg
Dziś, 14 lipca 2020
ikona pogody+18°  / +10°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 19 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 50%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 lipca 2020
ikona pogody+15° C    /  +13° C
Lekki deszcz
wiatr: WSW 12 km/h
opady: 0.9 mm/h

Czwartek, 16 lipca 2020
ikona pogody+19° C    /  +10° C
Silne zachmurzenie
wiatr: WSW 16 km/h
opady: 0.0 mm/h