wNieznane.pl

Edynburg

St Giles` CathedralSt Giles' Cathedral (Katedra Świętego Idziego) to jeden z najważniejszych kościołów w Szkocji. Wraz ze swoją wieżą stanowi charakterystyczny punkt panoramy Edynburga. Położony jest na wysokości około 1/3 Królewskiej Mili od zamku. Obecny wygląd kościoła pochodzi z końca XIV w. W XIX w. przeszedł gruntowną renowację.W tym czasie dodano m.in. witraże i część kaplic. Obecnie jest wpisany do rejestru zabytków. Święty Idzi jest jednocześnie patronem Edynburga.

St Giles' Cathedral była dawniej siedzibą biskupa. Najstarsze części budynku prawdpodobnie pochodzą z XII w. W 1385 roku budynek został poważnie zniszczony w wyniku pożaru, a następnie przeszedł renowację. Z tego okresu pochodzi większość elementów znajdujących się wewnątrz świątyni, a także kaplice.

W katedrze został wybrany ministrem szkocki reformator John Knox. Został on również pochowany na przykościelnym cmentarzu.

Jednym z najważniejszych elementów świątyni jest Thistle Chapel, czyli Kaplica Ostu, poświęcona najstarszemu i najszlachetniejszemu szkockiemu orderowi, najpierw rycerskiemu, a obecnie państwowemu. Kaplica została wybudowana w 1911 roku. Jest mała, ale mieści wspaniałe rzeźbione i malowane wyposażenie. Warto zwrócić uwagę na precyzyjne detale.Zdjęcia St Giles` Cathedral


Waluta

Aktualny średni kurs:1 GBP = 4,78 PLNnazwa waluty: funt szterling
stan na: 2019-06-17

Pogoda

Edynburg
Dziś, 17 czerwca 2019
ikona pogody+17°  / +11°
Miejscami opady deszczu
wiatr: SW 25 km/h
ciśnienie: 1008 hPa
wilgotność: 64%
zachmurzenie: 73%
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 18 czerwca 2019
ikona pogody+16° C    /  +9° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 25 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 19 czerwca 2019
ikona pogody+16° C    /  +9° C
Silne zachmurzenie
wiatr: SSW 3 km/h
opady: 0.0 mm/h