wNieznane.pl

Edynburg

St Giles` CathedralSt Giles' Cathedral (Katedra Świętego Idziego) to jeden z najważniejszych kościołów w Szkocji. Wraz ze swoją wieżą stanowi charakterystyczny punkt panoramy Edynburga. Położony jest na wysokości około 1/3 Królewskiej Mili od zamku. Obecny wygląd kościoła pochodzi z końca XIV w. W XIX w. przeszedł gruntowną renowację.W tym czasie dodano m.in. witraże i część kaplic. Obecnie jest wpisany do rejestru zabytków. Święty Idzi jest jednocześnie patronem Edynburga.

St Giles' Cathedral była dawniej siedzibą biskupa. Najstarsze części budynku prawdpodobnie pochodzą z XII w. W 1385 roku budynek został poważnie zniszczony w wyniku pożaru, a następnie przeszedł renowację. Z tego okresu pochodzi większość elementów znajdujących się wewnątrz świątyni, a także kaplice.

W katedrze został wybrany ministrem szkocki reformator John Knox. Został on również pochowany na przykościelnym cmentarzu.

Jednym z najważniejszych elementów świątyni jest Thistle Chapel, czyli Kaplica Ostu, poświęcona najstarszemu i najszlachetniejszemu szkockiemu orderowi, najpierw rycerskiemu, a obecnie państwowemu. Kaplica została wybudowana w 1911 roku. Jest mała, ale mieści wspaniałe rzeźbione i malowane wyposażenie. Warto zwrócić uwagę na precyzyjne detale.Zdjęcia St Giles` Cathedral


Pogoda

Edynburg
Dziś, 23 października 2021
ikona pogody+13°  / +6°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSW 19 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 75%
zachmurzenie: 41%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 24 października 2021
ikona pogody+14° C    /  +11° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: SW 26 km/h
opady: 1.3 mm/h

Poniedziałek, 25 października 2021
ikona pogody+11° C    /  +8° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: WSW 23 km/h
opady: 0.1 mm/h