wNieznane.pl

Fethiye i Oludeniz

Grobowce likijskieW okolicach Fethiye ważną atrakcję turystyczna stanowią grobowce likijskie. Likia czy też Licja była krainą położoną na południu Turcji, pomiędzy obecnymi miastami Dalyan i Antalyą. Zakłada się, że tereny te były zasiedlone od ok. 3000 r. p.n.e. Okres świetności Likii przypada na I w. p.n.e.. Koniec tej kultury nastąpił po części w wyniku trzęsień ziemi, które zniszczyły miasta, a po części w wyniku pojawienia się na tych terenach dżumy i chrześcijaństwa. Ostatni greccy potomkowie Likijczyków zostali wypędzeni z terenów Turcji po I wojnie światowej.

 

Widoczne na terenie ówczesnej Likii grobowce wykute w skałach pochodzą właśnie z okresu istnienia kultury likijskiej. W odróżnieniu np. od kultury greckiej, grobowce likijskie znajdowały się w miastach, a nie poza ich obrębem. Według badań, na terenie Likii znajduje się ponad 1000 takich grobowców. Część z nich została zniszczona, bowiem ich elementów używano do budowy umocnień miejskich; inne zostały zrabowane, ale na wielu nadal można podziwiać zdobienia i rzeźby. Niedaleko grobowców często umieszczano okrągłe ołtarze, które służyły do składania zmarłym ofiar.

 

Gdzie można zobaczyć grobowce? Najsłynniejsze znajdują się w skale wzdłuż rzeki Dalyan oraz w Fethiye. Można je również oglądać np. w opuszczonym mieście Tlos czy Patarze.Zdjęcia Grobowce likijskie


Waluta

Aktualny średni kurs:1 TRY = 0,69 PLNnazwa waluty: lira turecka
stan na: 2019-08-20

Pogoda

Fethiye i Oludeniz
Dziś, 20 sierpnia 2019
ikona pogody+31°  / +21°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 5 km/h
ciśnienie: 1011 hPa
wilgotność: 41%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 21 sierpnia 2019
ikona pogody+31° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 22 sierpnia 2019
ikona pogody+32° C    /  +23° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h