wNieznane.pl

Gozo

San LawrenzSan Lawrenz, czyli św. Wawrzyniec. To on jest patronem wsi w zachodniej części Gozo. Jadąc w kierunku Azure Window oraz Fungus Rock, nie ma możliwości, żeby nie zajrzeć między uliczki jednej z najsłabiej zaludnionych wiosek na Gozo. I choć przez mieścinę suną regularnie auta oraz autokary, to udało się zachować tożsamość oraz tradycyjny styl życia.

San Lawrenz jest jedną z dwóch miejscowości na Gozo, które zaczerpnęły nazwę od swego patrona (druga – Santa Lucija). Otoczona jest przez trzy wzgórza - Għammar, Gelmus i Ta 'Dbiegi. I właśnie ostatnie z nich jest najwyższym punktem na wyspie. "Szczyt” ma wysokość 195 metrów n.p.m.

To co rzuca się szczególnie w oczy, to kościół parafialny, który datuje się na końcówkę XIX wieku. Kamień węgielny pod budowę świątyni położono w 1886 roku, zaś otwarto ją siedem lat później. Co ciekawe, wchodziła ona w obręb dzielnicy Għarb. Jednak pod wpływem lokalnej społeczności została ona wyodrębniona. Jak głoszą opowieści, w prace zaangażowani byli niemal wszyscy mieszkańcy.

 

Do wioski św. Wawrzyńca warto zawitać w pierwszej połowie sierpnia, kiedy to obchodzone jest uroczyste święto.
Pogoda

Gozo
Dziś, 18 lutego 2020
ikona pogody+15°  / +6°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 27 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 76%
zachmurzenie: 50%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 19 lutego 2020
ikona pogody+15° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: NW 28 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 20 lutego 2020
ikona pogody+15° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NW 29 km/h
opady: 0.0 mm/h