wNieznane.pl

Gozo

Victoria (Rabat)Dla miejscowych – Rabat, dla gości – Victoria. Miasto, położone w centralnej części Gozo, jest uznawane za stolicę wyspy. Choć zamieszkiwali tu niegdyś Arabowie, to tak naprawdę bardzo silne piętno odcisnęli Brytyjczycy. Wystarczy spojrzeć na herb miasta – VR oznacza "Victoria Regina” będący monogramem królowej Wiktorii. Z okazji złotego jubileuszu królowej pod koniec XIX w. nadano nie tylko prawa miejskie, ale również obowiązującą nazwę. A do tego nalezy dodać liczne miejsca, które nawiązują do króla Jerzego V czy wspomnianej królowej.


Najważniejszym punktem na planie miasta jest Cytadela, która po ataku Turków w połowie XVI wieku została odbudowana i tym samym zyskała należytą rangę. Obecnie widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas naszej wizyty (kwiecień 2015 r.) trwały dalsze prace remontowe, które miały na celu ułatwić poruszanie się po obiekcie, a także jego odświeżenie.

W obrębie cytadeli znajdują się:
- Katedra Wniebowzięcia NMP
- Stare Więzienie
- muzea: Katedralne, Archeologiczne, Przyrodnicze, Folkloru
- prochownia


Przed wejściem do kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II, którzy trzykrotnie odwiedzał Maltę. Dwa razy w 1990 roku – w maju i we wrześniu, natomiast trzecia wizyta odbyła się w maju 2001 r. Co ciekawe, druga z wizyt była całkowicie przypadkowa. Podczas powrotu papieża z jednej ze swoich pielgrzymek, samolot, którym podróżował, musiał awaryjnie lądować – wówczas wybór był jeden – Malta.


Co jeszcze oferuje Victoria? W Citadel Theatre można obejrzeć półgodzinny seans na temat przeszłości nie tylko Malty, ale i przede wszystkim Gozo. Wierni powinni się udać do Bazyliki św. Jerzego. Kamień węgielny pod jej budowę położono 7 sierpnia 1672 roku i po czterech latach świątynię oddano do użytku. W ówczesnych czasach był to największy kościół chrześcijański na wyspie. Obiekt utrzymany w barokowym stylu zachwyca rzeźbami, obrazami, a także licznymi zdobieniami. Co ciekawe, drzwi wejściowe są jedynymi na wyspie, które wykonano z brązu.Zdjęcia - Victoria (Rabat)


Pogoda

Gozo
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+23°  / +21°
Słonecznie
wiatr: N 16 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 3%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+23° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: NE 18 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: SE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h