wNieznane.pl

Kalabria

Porady i wskazówkiDojazd z lotniska, komunikacja

Główne lotnisko obsługujące międzynarodowe połączenia do Kalabrii znajduje się niedaleko miejscowości Lamezia-Terme. Jest także niewielki port lotniczy w Reggio Calabria, ale obsługuje on przede wszystkim loty krajowe. Lotnisko Lamezia-Terme jest stosunkowo małe i słabo skomunikowane z turystycznymi miejscowościami w regionie. Najlepszą - i w wielu przypadkach jedyną - opcją jest skorzystanie z połączenia kolejowego. Do oddalonej o kilka minut stacji Lamezia Centrale trzeba dojechać z lotniska autobusem. Czas przejazdu pociągiem wynosi 55 minut, a łączny koszt to ok. 6 euro w jedną stronę. Przejazd pociągiem na wschodnie wybrzeże, np. do Soverato zajmuje ok. godzinę i kosztuje ponad 6 euro (w tym bilet na autobus). Jeśli chodzi o przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami, najlepiej również skorzystać z kolei lub wypożczyć auto czy skuter. Co ważne, nie we wszystkich miejscowościach znajdują się kasy biletowe lub są czynne tylko w określonych godzinach. Warto więc od razu zakupić bilety powrotne.

Pamiątki

Kalabria jest regionem turystycznym, ale nie wszędzie da się zakupić pamiątki. Najlepiej udać się do jednej z popularniejszych miejscowości. Co przywieźć z Kalabrii? Ogromną popularnością cieszy się słynna słodka czerwona cebula z Tropei, a także przetwory z niej wykonane. Można również zakupić słoiczki z przetworami z papryczek peperoncino, zioła, oliwy, przyprawy, suszone papryczki. Lokalną specjalnością jest także 'Nduja - jest to ostra kiełbasa z dużą zawartością peperoncino, dostępna również w formie pasty w słoikach, dodawanej do bruschetty, makarony czy pizzy. Warto pokusić się o wytwarzane tutaj czerwone wino Ciro lub jeden z likierów, np. limoncello. Oczywiście, nie brakuje klasycznych pamiątek - pocztówek, magnesów, porcelany, biżuterii, itp.

Przepisy ruchu drogowego, parkingi

W sezonie letnim parkingi w Kalabrii są płatne. Dotyczy to zarówno parkingów miejskich (te najczęściej są płatne przez cały rok), jak i tych zlokalizowanych przy plażach. Miejsca postojowe oznaczone są trzema kolorami - białym, żółtym i niebieskim. Miejsca z białymi liniami są bezpłatne i dostępne dla wszystkich, z liniami żółtymi są zarezerwowane dla mieszkańców/rezydentów ze specjalnymi identyfikatorami, natomiast linie niebieskie oznaczają miejsca płatne. Opłatę należy uiścić w parkometrze. Ceny za godzinę parkowania wynoszą 1-2 euro.

 

Podstawowe przepisy ruchu drogowego:

We Włoszech istnieje zakaz używania podczas jazdy telefonów komórkowych bez zestawu głośnomówiącego. 

Zakaz przewozu dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik przystosowany do wymiarów dziecka. Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu samochodu bez specjalnego zabezpieczenia, (gdy pojazd nie jest w nie wyposażony) pod warunkiem, że znajdują się pod opieką osób w wieku powyżej 16 lat.

Ograniczenie prędkości dla samochodu osobowego w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach głównych 110 km/h, a na autostradach 130 km/h. Przekroczenie prędkości jest karane wysokimi mandatami. 

Plaże

Kalabria z trzech stron otoczona jest morzem, a jej linia brzegowa liczy ok. 800 km. Od strony zachodniej region oblewa Morze Tyrreńskie, natomiast od strony południowej i wschodniej Morze Jońskie. Niektórzy twierdzą, że plaże wschodnie są piaszczyste, natomiast na zachodzie głównie żwirowe, ale nie jest to prawdą. Najpiękniejsze plaże znajdują się od strony zachodniej - jest tu mnóstwo malowniczych zatoczek, wspaniałe klify i idealne miejsca do nurkowania. Dno opada stosunkowo szybko, a fale bywają wysokie, choć nie jest to regułą. Kiedy morze nie faluje, woda jest idealnie przejrzysta i przybiera wspaniałe kolory. Plaże od strony południowej i wschodniej ciągną się całymi kilometrami. Nie ma tu klifów czy skałek, za to panują dobre warunki do uprawiania surfingu, windsurfingu i kitesurfingu. Najpiękniejsze naszym zdaniem plaże znajdują się w okolicy Capo Vaticano, Zambrone, Ricadi, Formicoli i Tropei.

Bezpieczeństwo

Chociaż Kalabria uznawana jest za region niezbyt bezpieczny, nie ma powodu do szczególnego niepokoju. Warto jednak zachować ostrożność, szczególnie wieczorami i w miejscach mało uczęszczanych, a także bardzo zatłoczonych. Nie jest tajemnicą, że większość przestępstw związana jest z nielegalnymi imigrantami. Najczęściej zdarzają się kradzieże, w tym popularne w południowej części kraju kradzieże z przejeżdżających skuterów. Kalabria kojarzona jest także z mafią - stąd właśnie pochodzi 'Ndrangheta. Oczywiście, z mafią raczej nie zetkniemy się bezpośrednio. Jej obecność aktualnie przejawia się głównie w lokalnym biznesie, a krwawe porachunki w miejscach publicznych zdarzają się sporadycznie. W kalabryjskich górach znajdują się ponoć rezydencje członków mafii, ale turyści raczej ich nie zobaczą.
Pogoda

Kalabria
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +18°
Słonecznie
wiatr: W 15 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 66%
zachmurzenie: 4%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: WNW 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: WNW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h