wNieznane.pl

Kalabria

TropeaTropea nie bez powodu nazywana jest perłą Morza Tyrreńskiego. Malownicze miasto położone jest 70 m nad poziomem morza. Domy zbudowane są nawet na krawędzi stromego klifu, u podnóża którego znajdują się wspaniałe plaże. Z okolicy Tropei pochodzi słynna słodka, czerwona cebula, z której wytwarza się marmoladę. Wszystko dzięki specjalnemu mikroklimatowi, jaki tutaj panuje. Oprócz cebuli, uprawia się tu ostre papryczki peperoncino, a także produkuje ostrą kiełbasę o nazwie 'Nduja.

 

Historia Tropei sięga czasów rzymskich. Ze względu na swoje nietypowe położenie, w tamtym okresie miasto odgrywało ważną rolę. Pomiędzy IX i XI wiekiem Tropea była zajmowana naprzemiennie przez Bizancjum i Arabów. W tym czasie powstało wiele budowli obronnych. Prawdopodobnie w wieku XII zbudowano tu katedrę, a Tropea stała się miejscem zamieszkania dla bogatej szlachty. Miasto systematycznie się bogaciło dzięki przywilejom nadawanym przez władców Neapolu. Pomiędzy wiekiem XV i XIX w mieście rozkwitło życie kulturalne, ale później Tropea zaczęła podupadać z powodu zmian politycznych.

 

Obecnie stanowi najbardziej znany i najpopularniejszy kurort turystyczny. Główną atrakcją Tropei jest zbudowany na skale kościół Santuario di Santa Maria dell'Isola. Jego nazwa (w Polsce bywa nazywany po prostu Kosciół na Wyspie) wywodzi się stąd, że dawniej skała była wyspą. Obecnie oddziela dwie plaże - Rotonda i 'A Linguata. Nie jest znana dokładna data powstania świątyni, ale jej wiek szacuje się na ok. 1000 lat. We wnętrzu znajduje się niewielkie muzeum, na dachu taras widokowy, a obok śródziemnomorski ogród z kiloma miejscami widokowymi. U podnóża skały znajduje się kilka jaskiń. Do części z nich można wejść od strony plaży, ale najsłynniejsza - Gotta del Palombaro - dostępna jest jedynie od strony morza. Kolejne jaskinie znajdują się na drugim końcu głównej plaży, w skale San Leonardo. Przy skale jest kameralna plaża, a nieco dalej - plaża przy falochronie (del Cannone), ale do niej można się dostać jedynie przechodząc przez bloki skalne. Z drugiej strony półwyspu znajduje się plaża 'A Linguata, zakończona formacją skalną Scogli i Missaggi. Dalej są plaże del Convento, Passo Cavalieri i l'Occhiale.

 

Z okolic Tropei, aż do Capo Vaticano można oglądać spektakularne zachody słońca i czynny wulkan Stromboli. Każdego roku w mieście rozwieszane są plakaty informujące, którego dnia słońce podczas zachodu będzie chować się za wulkanem. To przypadające na koniec sierpnia wydarzenie przyciąga tłumy turystów. Dużą popularnością cieszą się także rejsy statkami wycieczkowymi wzdłuż wybrzeża oraz rejsy pozwalające obserwować zachód słońca.
Zdjęcia - Tropea


Pogoda

Kalabria
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +18°
Słonecznie
wiatr: W 15 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 66%
zachmurzenie: 4%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: WNW 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: WNW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h