wNieznane.pl

Kalabria

Informacje o KalabriiKalabria jest regionem położonym w południowej części Włoch. Z trzech stron otoczona jest morzami Tyrreńskim i Jońskim, a poprzez Cieśninę Mesyńską graniczy z Sycylią. Uznawana za najsłabiej gospodarczo rozwinięty region kraju, dochody czerpie przede wszystkim z rolnictwa i turystyki. Chociaż latem jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, dla Polaków nie stanowi jednego z głównych kierunków wakacyjnych.

Rys historyczny

Kalabria nie może pochwalić się szczególnie bogatą historią. W VIII-VI w. p.n.e. region stanowił kolonię grecką. Wraz z Bruttium, Lukanią i Apulią stanowiła część tzw. Wielkiej Grecji. W III w. p.n.e. została podbita przez Rzymian, a po upadku Rzymu należała do Bizancjum. W połowie XI w. Kalabria znalazła się pod panowaniem Normanów, należała do Królestwa Sycylii, a następnie Królestwa Neapolu i Królestwa Obojga Sycylii. W roku 1860 została włączona do zjednoczonych Włoch. Ważną rolę odegrała w czasie II wojny światowej.

Sezon turystyczny i pogoda

Kalabria leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Średnia roczna temperatura wynosi 18 °C. Najsuchsze i najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień. To najlepszy okres do wypoczynku nad morzem. Oczywiście, nawet w tym okresie zdarzają się opady, zachmurzenie czy burze. Sezon letni zaczyna się w połowie czerwca i trwa mniej więcej do połowy września. Później temperatury systematycznie maleją, przybywa chmur i opadów. Średnia temperatura w październiku to już tylko 20 stopni, przy 10 dniach deszczowych. Największe średnie opady notuje się w grudniu, styczniu i lutym. Wówczas średnia temperatura powietrza wynosi ok. 10 stopni. Kalabria jest regionem górzystym - w wyżej położonych częściach temperatury są znacznie niższe, a w górach panują doskonałe warunki narciarskie. Pomiędzy wschodnim i zachodnim wybrzeżem Kalabrii zdarzają się wyraźnie odczuwane różnice w aktualnej pogodzie. Kiedy do Kalabrii nie jechać? W sierpniu! Na ten miesiąc bowiem przypada szczyt urlopowy we Włoszech, plaże i miejscowości wypoczynkowe są zatłoczone, a ceny rosną.

Jedzenie i picie

Kalabria może pochwalić się doskonałą kuchnią. Na każdym kroku natkniemy się na nazwy peperoncino, 'Nduja czy fileja. W okolicach Tropei ogromną popularnością cieszy się słynna słodka czerwona cebula. Można ją kupić na sztuki lub kilogramy i spożywać na surowo, jako dodatek do potraw lub w formie... marmolady. Peperoncino to małe, ostre, czerwone papryczki, chętnie używane w kuchni kalabryjskiej. Można zakupić suszone papryczki albo przetwory z nich wykonane w słoiczkach. 'Nduja to ostra kiełbasa z dodatkiem peperoncino. Występuje w formie tradycyjnej kiełbasy lub jako pasta, dodawana do wielu potraw, m.in. makaronów, bruschetty czy pizzy. Pod nazwą fileja kryje się lokalny makaron. Jest podłużny i zawinięty spiralnie. Jako region nadmorski Kalabria obfituje w pyszne ryby i owoce morza. Bardzo popularne są także dania z wykorzystaniem bakłażana (melanzane) czy pomidorów (pomodoro). Często można spotkać również potrawy z dodatkiem bergamotki. To bardzo cierpki owoc cytrusowy, przypominający limonkę czy cytrynę, zielony i zwykle pofałdowany. Jeżeli chodzi o słodkości, warto wybrać się do Pizzo i spróbować słynnego deseru lodowego Tartufo di Pizzo. Lodowa trufla to lody orzechowe i czekoladowe z płynną czekoladą w środku. Specjalnością z Sycylii, którą można spotkać w niektórych miejscach w Kalabrii, jest Arancino (czasem pod nazwą Arancini czy Arancina). To smażone kulki ryżowe z nadzieniem, otoczone bułką tartą. Pije się przede wszystkim piwo lub wino. Najpopularniejsze kalabryjskie wino nosi nazwę Ciro.

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Kalabria
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +18°
Słonecznie
wiatr: W 15 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 66%
zachmurzenie: 4%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: WNW 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: WNW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h