wNieznane.pl

Kusadasi

Milet (Miletos)Starożytny Milet wieki temu był miejscem tętniącym życiem. Dziś ruiny znajdują się w szczerym polu, a dotrzeć do nich można wyłącznie samochodem, ponieważ nie dojeżdża tam żaden autobus. Centralnym punktem jest Wielki Teatr, który mógł pomieścić 15000 osób. Obejrzeć można również ruiny agory, łaźni, świątyni. Niedaleko znajduje się zabytkowy meczet Ilyas Bey Camii. W wyobrażeniu sobie jak kiedyś wyglądał Milet pomagają tablice z obrazkami. 

To miasto jońskie założone pod koniec drugiego tysiąclecia p.n.e. Stamtąd pochodzi słynny Tales. Kilkakrotnie podbijany i niszczony. Ostatecznie miasto upadło na skutek zamulenia portu. 


Jak dojechać?

Z Kusadasi do Miletu jest ok. 60 km. Do Miletu nie dojeżdżają żadne autobusy, więc warto wypożyczyć samochód. Z Kusadasi należy kierować się na Soke, a następnie drogą D525 na południe, jak do Didimy. W miejscowości Akkoy należy skręcić w prawo i niedaleko za wioską Balat skręcić w prawo na drogę prowadzącą do Miletu. Można wrócić nieco krótszą, ale i słabszą, drogą. Z Miletu należy kierować się na Doganbey, ale zamiast dojechać do miasta, trzeba wrócić do Soke. Poniżej na mapie dokładnie zaznaczone miejsce.

 


Pokaż Wybrzeże Egejskie Turcji na większej mapie


Zdjęcia Milet (Miletos)


Pogoda

Kusadasi
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+30°  / +17°
Słonecznie
wiatr: N 13 km/h
ciśnienie: 1007 hPa
wilgotność: 61%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: N 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+34° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: N 9 km/h
opady: 0.0 mm/h