wNieznane.pl

Piza

Piazza dei MiracoliPiazza dei Miracoli (Campo dei Miracoli), czyli Plac Cudów, Pole Cudów to najbardziej znane miejsce w Pizie. Ogromny plac od wieków był miejscem przeznaczonym na cele religijne. Znajdują się przy nim słynne białe budowle, stanowiące symbol miasta - Krzywa Wieża (Torre pendente di Pisa, Campanile), Katedra Santa Maria Assunta (Cattedrale di Santa Maria Assunta), Baptysterium (Battistero di San Giovanni), cmentarz Camposanto, Museo delle Sinopie i Museo dell'Opera del duomo.

 

Krzywa Wieża (Campanile, Torre pendente di Pisa) pochodzi z XII w. Na całym świecie słynie z tego, że jest krzywa. Z góry roztacza się widok na miasto. Więcej o Krzywej Wieży znajdziecie tutaj.
 

Katedra Santa Maria Assunta (Cattedrale di Santa Maria Assunta) - zbudowana została w stylu romańskim na początku XII w. Wewnątrz znajduje się wiele dzieł z różnego okresu. Więcej o katedrze znajdziecie tutaj.

Baptysterium (Battistero di San Giovanni) - to budowla, pochodząca z połowy XII w. Zbudowana została z białego marmuru, na planie koła. Jej kopuła powstała w późniejszym okresie. Z zewnątrz baptysterium jest bogato zdobione rzeźbami. Wewnątrz znajduje się chrzcielnica z XIII w. i ambona autorstwa Nicoli Pisano.

Camposanto (Campo Santo) to cmentarz na planie prostokąta, z krużgankami i otwartym dziedzińcem. Warto zobaczyć freski na jego ścianach. Więcej o Camposanto znajdziecie tutaj.

 

Museo delle Sinopie to muzeum, do którego przeniesiono część fresków z Camposanto, które odkryto pod uszkodzonymi w wyniku II wojny światowej freskami. Muzeum mieści się w budynku dawnego szpitala, Ospedale di Santa Chiara.
 

Museo dell'Opera del duomo to muzeum katedralne, zawierające część zabytków pochodzących z katedry i baptysterium. Mieści się z XIII-wiecznym budynku, tuż obok Krzywej Wieży. Zobaczyć w nim można również relikwie, średniowieczne artefakty, skarbiec, obrazy z XV i XVII w. i wiele innych. W 2015 i 2016 r. muzeum przeszło przebudowę.

 


Bilety wstępu:

Katedra - wstęp bezpłatny za okazaniem biletu do innego z zabytków znajdujących się na Piazza dei Miracoli lub po odebraniu bezpłatnej wejściówki w kasie.

Krzywa Wieża - bilet w cenie 18 € (na konkretną datę i godzinę) można zakupić online (z wyprzedzeniem maksymalnie 20 dni) lub w kasie.

Baptysterium, Camposanto, Museo dell'Opera del duomo, Museo delle Sinopie:
1 zabytek - 5,00 €
2 zabytki - 7,00 €
3 zabytki - 8,00 €
4 zabytki - 9,00 €

Wstęp dla dzieci poniżej 10. roku życia jest zawsze bezpłatny, z wyjątkiem Krzywej Wieży. Ze względów bezpieczeństwa dzieci poniżej 8. roku życia nie mogą wejść na wieżę.Zdjęcia Piazza dei Miracoli


Pogoda

Piza
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+30°  / +18°
Słonecznie
wiatr: W 6 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 47%
zachmurzenie: 6%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: NE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: WSW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h