wNieznane.pl

Ronda

Informacje o RondzieRonda to niewielkie miasto, położone w południowej części Hiszpanii. Otoczone jest trzema pasmami górskimi. Niedaleko Rondy zobaczyć można pozostałości prehistorycznego osadnictwa pochodzące z neolitu, w tym malowidła skalne Cueva de la Pileta. Miasto podzielone jest na dwie części przez rzekę Guadalevin, przepływającą głębokim na 100 m kanionem El Tajo. Kanion i przerzucone nad nim trzy mosty stanowią największe atrakcje miasta.

 

Rys historyczny

Historia osadnictwa w okolicach Rondy sięga ok. VI w. p.n.e., jednak za moment założenia osady w miejscu obecnego miasta przymuje się czasy rzymskie. W 713 r. Ronda trafiła we władanie Arabów i nosiła nazwę Hisn Ar-Rundah. Późniejsze lata przyniosły zmiany dotyczące przynaleźności miasta, ale Ronda cały czas pozostawała w rękach muzułmanów. Tak było aż do roku 1485, kiedy to Ronda została przejęta przez markiza Kadyksu. Wówczas arabaskie budynki zyskały nowy wygląd, a meczety zamieniono w kościoły chrześcijańskie. Nastąpiła także rozbudowa miasta. Po roku 1492, kiedy to zarządzono, że wszyscy muzułmanie i Żydzi muszą opuścić Hiszpanię albo przejść na wiarę chrześcijańską, Ronda i otaczające ją góry stały się schronieniem dla prześladowanych.

Początek XIX w. i i wojny napoleońskie przyniosły duże spustoszenie w ludności Rondy. Również hiszpańska wojna domowa mocno dotknęła miasto, którego znaczna część mieszkańców zmuszona była wyemigrować. 


Sezon turystyczny i pogoda

Ronda leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z wpływem klimatu oceanicznego. Temperatury w ciągu roku mocno się wahają. Średnia roczna temperatura w dzień wynosi 17 stopni, ale zdarza się, że latem bywa nawet 40 stopni, a zimą -3 stopnie. Zimy są łagodne i bardziej deszczowe, latem jest ciepło i sucho. Sporadycznie zimą może spaść śnieg, choć jest go niewiele i nie utrzymuje się zbyt długo. Najcieplejsze miesiące to czerwiec i lipiec, najzimniejsze - styczeń i luty, ale można powiedzieć, że sezon turystyczny trwa w Rondzie przez cały rok.

 

Jedzenie i picie

Okolice Rondy słyną z miodów, w tym z miodu pozyskiwanego z kasztanowca. Jesienią tutejsze drzewa obradzają w jadalne kasztany, które pieczone w ogniu stanowią nie lada przysmak. Region może również poszczycić się całą gamą jadalnych grzybów, które wykorzystywane są w lokalnej kuchni. Nie brakuje tu owoców i warzyw, będących doskonałym uzupełnieniem mięs.  W okolicach Rondy produkuje się oliwę z oliwek i wino. Istnieje również tradycja produkcji wędlin, które często przyprawia się dżemami. Jeśli zaś chodzi o słodycze, to i na tym polu region ma się czym pochwalić. Doskonałe i powszechnie znane słodycze wytwarzają m.in. siostry z tutejszych zakonów.

 

W restauracjach, oprócz lokalnych specjalności, serwowane są typowe dania hiszpańskie. Łatwo też zauważyć wpływ arabskich korzeni na tutejszą kuchnię. Co się pije? Tak jak i w innych częściach Hiszpanii, króluje tu sangria, czyli napój na bazie wina z dodatkiem owoców.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Ronda
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+39°  / +21°
Słonecznie
wiatr: SE 13 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 13%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+39° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: SE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+36° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: SE 13 km/h
opady: 0.0 mm/h