wNieznane.pl

Ronda

Puente Nuevo i El TajoPuente Nuevo (Nowy Most) to najbardziej rozpoznawalny zabytek Rondy. Został zbudowany w XVIII w. Łączy starszą, zabytkową część miasta (La Ciudad) z nowszą (mercadillo) i przebiega nad głębokim na ok. 100 metrów kanionem El Tajo, którego dnem płynie rzeka Guadalevin, tworząc nieduży wodospad.

Wcześniej w tym miejscu znajdował się most, który miał kształt łuku o średnicy 35 metrów. Zaledwie sześć lat po wybudowaniu most się zawalił, zabijając 50 osób.Obecna przeprawa ma 98 wysokości i została zbudowana z kamienia wydobytego z dna kanionu El Tajo. Budowa trwała aż 42 lata! Glównym zadaniem przeprawy było odciążenie dwóch istniejących mostów - XVI-wiecznego Puente Viejo (Stary Most) oraz pochodzącego z XII w. Puente San Miguel.

 

Część wnętrza kolumn, na których most jest podparty, była używana dawniej jako więzienie. Co ciekawe, niektórych osadzonych zrzucano z niego na znajdujące się w dole skały. Aktualnie znajduje się tu muzeum opisujące historię mostu i więzenia.

Puente Nuevo ma również ciemne oblicze. Ze względu na wysokość, był miejscem samobójstw, wypadków, morderstw czy egzekucji. 

 

Na dno kanionu można zejść schodami, a następnie kamienistą ścieżką, która rozpoczyna się przy Plaza Maria Auxiliadora. Zejście jest bardzo męczące i długotrwałe. Na górę dostać się można tą samą drogą.

Inna opcja to skorzystanie ze schodów i jaskiń La Mina, które znajdują się na terenie Casa del Rey Moro.

 

Mniej więcej w połowie wysokości zobaczyć można Arco del Cristo (Łuk Chrystusa). To fragment murów obronnych z dawną bramą arabską.Zdjęcia - Puente Nuevo i El Tajo


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,25 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-07-22

Pogoda

Ronda
Dziś, 22 lipca 2019
ikona pogody+34°  / +20°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 9 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 43%
zachmurzenie: 2%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 23 lipca 2019
ikona pogody+35° C    /  +20° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: SE 13 km/h
opady: 0.1 mm/h

Środa, 24 lipca 2019
ikona pogody+35° C    /  +20° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SSE 12 km/h
opady: 0.0 mm/h