wNieznane.pl

Rzym i Watykan

Porady i wskazówkiKomunikacja, poruszanie się po mieście, bilety

Po Rzymie najwygodniej podróżować komunikacją miejską. W mieście funkcjonują dwie linie metra - niebieska i czerwona, które pozwalają dojechać do historycznego centrum miasta i do Watykanu. Na drugi brzeg Tybru biegnie linia czerwona. Trzecia linia (zielona) jest w trakcie budowy. Do wszystkich interesujących miejsc, do których nie dociera metro, można dojechać autobusami. Główne punkty przesiadkowe znajdują się przy dworcu Termini, Koloseum czy innych dworcach kolejowych. Po mieście kursują również tramwaje.

 

Jednorazowy bilet na przejazd to koszt 1,5 €. Warto zainwestować w bilety długookresowe. Bilet dobowy kosztuje 6 €, trzydniowy 16,5 €, a tygodniowy 24 €. Pełna taryfa biletowa w języku angielskim na stronie ATAC.

 

Roma pass

Warto zainwestować również w kartę Roma pass, w ramach której można bezpłatnie podróżowac komunikacją miejską, a także wejść do dwóch wybranych muzeów (nie dotyczy Watykanu). Dzięki karcie można nabywać zniżkowe bilety do pozostałych muzeów. Wszystko o karcie.

 

Miasto można również zwiedzać z autobusów typu "city tour". To dobra propozycja dla tych, którzy chcą zobaczyć najciekawsze miejsca w mieście, a jednocześnie nie chcą podróżować pieszo lub komunikacją publiczną. Więcej informacji.

 

Mapa metra w Rzymie

Źródełka z wodą pitną

W całym mieście znajduje się ponad 2500 źródełek z bezpłatną wodą pitną. Różnią się wyglądem i nierzadko przypominają normalne fontanny, ale można je poznać po charakterystycznym wąskim strumieniu wody.

Dojazd z lotnisk do Rzymu

Rzym dysponuje dwoma lotniskami, chociaż żadne nie jest położone w mieście. Główne lotnisko - Fiumicino, im. Leonardo da Vinci - znajduje się ok. 25 km od centrum miasta, natomiast lotnisko Ciampino - obsługujące tanie linie lotnicze - leży ok. 15 km od centrum Rzymu. Na lotnisku Fiumicino lądują z Polski samoloty LOT-u, Alitalii, Wizzair, natomiast na Ciampino - Ryanair.

 

Dojazd z lotniska Fiumicino:

1) Koleją:

Do dworca Roma Termini co ok. 30 minut kursuje z lotniska ekspres Leonardo.

czas przejazdu - 32 minuty

cena biletu w jedną stronę - 14 euro

 

Do dworców Trastevere, Ostiense, Tuscolana i Tiburtina co ok. 15 minut kursuje pociąg podmiejski

czas przejazdu - 35-50 minut

cena biletu w jedną stronę - 8 euro

 

2) Autobusem:

Terravision - z lotniska do dworca Termini www.terravision.eu

czas przejazdu - 55 minut (w zależności od natężenia ruchu, czas może nieco się wydłużyć)

cena biletu w jedną stronę - 4 euro przez Internet, 6 euro na miejscu

 

Sitbus - z lotniska do dworca Termini lub do Watykanu www.sitbusshuttle.com

czas przejazdu - ok. 60 minut

cena biletu w jedną stronę - 5 euro

 

Cotral - z lotniska do dworca Termini www.cotralspa.it

czas przejazdu - ok. 60 minut

cena biletu w jedną stronę - 5 euro

 

 

Dojazd z lotniska Ciampino:

1) Koleją:

Najpierw autobusem Atral do stacji kolejowej Ciampino (ok. 1,30 euro), a następnie pociągiem do Roma Termini (ok 1,30 euro). 

 

2) Autobusem:

Atral - do stacji metra Anagina (linia A), cena ok. 1,30 euro.

 

Terravision - z lotniska do dworca Termini www.terravision.eu

czas przejazdu - ok. 40 minut

cena biletu w jedną stronę - 4 euro (przez Internet)

 

Sitbus - z lotniska do dworca Termini www.sitbusshuttle.com

czas przejazdu - ok. 40 minut

cena biletu w jedną stronę - 4 euro

 

3) Samochodem:

Na terenie obydwu lotnisk funkcjonują wypożyczalnie samochodów, zarówno znane międzynarodowe sieci, jak i lokalne wypożyczalnie. Dojazd samochodem z lotniska Ciampino do centrum Rzymu zajmuje ok. 25 minut, natomiast z lotniska Fiumicino ok. 30 minut. Czas przejazdu może się wydłużyć w zależności od natężenia ruchu.

 

Gdzie szukać oszczędności

Rzym jest miastem drogim (więcej o cenach w części Waluta i ceny). Niemniej jednak można oszczędzić nieco pieniędzy, rezygnując z niektórych opcji. Warto wybrać hotel oddalony od historycznego centrum miasta, gdzie jest najdrożej, ale w miejscu z dogodnym dojazdem do centrum, np. wzdłuż linii metra. Podobnie jest z restauracjami - im bliżej centrum, tym drożej. Warto pamiętać, że napoje serwowane w restaurachach do posiłków, zarówno alkoholowe, jak i bezalkoholowe, są bardzo drogie. Można więc zrezygnować z zamówienia napoju i zakupić go w sklepie lub skorzystać z jednego z wielu źródełek z wodą pitną. 

Warto zorientować się wcześniej lub dopytać przy kupowaniu biletów, które z zabytków są aktualnie remontowane, dzięki czemu można uniknąć wyrzucenia w błoto pięniędzy i rozczarowania. Na przykład zakupienie biletu do muzeów watykańskich przez Internet gwarantuje wejście bez kolejki, ale trzeba zapłacić 4 euro od osoby więcej. Wszystko o muzeach watykańskich.

Pamiątki

W Rzymie można kupić w zasadzie wszystko. Dużą popularnością cieszą się repliki rzymskich zabytków - za małą figurkę trzeba zapłacić 1 €. Kolekcjonerzy magnesów na lodówkę na pewno znajdą coś dla siebie. Większość sklepików i straganów oferuje zniżki przy zakupie większej liczby magnesów. I tak za jeden trzeba zapłacić 3 €, ale już za dwa tylko 5 €, a za 5 sztuk - 10 €. I tu też różnice są duże. W okolicach dworca Termini za magnes wydamy 1 €, ale przy Koloseum już 3 €. Co ciekawe, w uliczce tuż obok Piazza Navona pewna Azjatka prowadzi sklepik, gdzie magnes można kupić za 1 € - poszukajcie!

Doskonałą pamiątką z Rzymu są makarony. Te znaleźć można w dziesiątkach kształtów i kolorów. Szczególnie duży wybór znajdziecie na Campo de' Fiori. Rzymskie sklepiki oferują również doskonałe likiery, np. z cytrusów.

Osobna kwestia to sklepy w okolicach Watykanu, gdzie można kupić wszelkiego rodzaju dewocjonalia - od różańców, przez monstrancje i wyposażenie kościołów, aż po ubiór dla księży.

Płatność wyłącznie kartą

Zgodnie z najnowszymi przepisami, za towary i usługi warte powyżej 30 euro można we Włoszech płacić wyłącznie kartą płatniczą lub kredytową. Zakaz zapłaty gotówką co prawda nie dotyczy obcokrajowców, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi formalnościami. Obcokrajowcy, jako osoby prywatne, mogą płacić w gotówce jedynie w sklepach detalicznych, za to w hurtowniach, restauracjach czy hotelach już nie. Pracownik sklepu musi zażądać od klienta oświadczenia, że jest obywatelem innego kraju i mieszka na stałe poza granicami Włoch. Wymagane jest także okazanie paszportu lub dowodu osobistego, który sprzedawca ma obowiązek skserować.

Przepisy ruchu drogowego, parkingi

Obszar Rzymu podzielony jest na wiele stref parkingowych, w których obowiązują różne taryfy i maksymalne limity czasu parkowania. Wjazd i parkowanie w centrum historycznym jest bardzo ograniczone i niemalże niemożliwe dla turystów. Ponadto w wielu miejscach wyznaczono płatne strefy parkowania. Można również zostawić auto na jednym z wielu dużych parkingów na peryferiach miasta. Auto pozostawione w niedozwolonym miejscu może zostać odholowane.

Bilet parkingowy zakupuje się w automacie i umieszcza za przednią szybą. 

 

Piesi muszą bardzo uważać w Rzymie. Mało kto z kierujących przestrzega przepisów ruchu drogowego, a w wielu miejscach przejście przez ulicę graniczy z cudem, jeśli nie wyjdzie się na jezdnię zdecydowanym krokiem. Często auta próbują wymijać przechodzących przez pasy pieszych, a ruch na skrzyżowaniach i rondach nierzadko wygląda na pozbawiony jakichkolwiek zasad. 

 

Podstawowe przepisy ruchu drogowego:

We Włoszech istnieje zakaz używania podczas jazdy telefonów komórkowych bez zestawu głośnomówiącego. 

Zakaz przewozu dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik przystosowany do wymiarów dziecka. Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu samochodu bez specjalnego zabezpieczenia, (gdy pojazd nie jest w nie wyposażony) pod warunkiem, że znajdują się pod opieką osób w wieku powyżej 16 lat.

Ograniczenie prędkości dla samochodu osobowego w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach głównych 110 km/h, a na autostradach 130 km/h. Przekroczenie prędkości jest karane wysokimi mandatami. 

Panorama miasta

Panoramę Rzymu można podziwiać z co najmniej kilku miejsc. Najpopularniejsze to kopuła bazyliki św. Piotra w Watykanie, taras Zamku św. Anioła (Castel Sant’ Angelo), taras Ołtarza Ojczyzny (Altare della Patria) przy placu Weneckim, taras widokowy na Awentynie, taras widokowy na wzgórzu Gianicolo, taras widokowy na wzgórzu Monte Mario, taras widokowy na wzgórzu Pincio, Palatyn.
Pogoda

Rzym i Watykan
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+31°  / +17°
Słonecznie
wiatr: ENE 2 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 29%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: SW 3 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: S 8 km/h
opady: 0.0 mm/h