wNieznane.pl

Rzym i Watykan

Bazylika Św. Piotra w WatykanieBazylika św. Piotra w Watykanie (Papale Basilica Maggiore di San Pietro in Vaticano) została zbudowana w latach 1506-1626. To drugi co do wielkości kościół na świecie i jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa. Według wierzeń, bazylika stoi w miejscu pochówku św. Piotra. W bazylice i podziemiach znajdują się groby papieży, w tym Jana Pawła II. Przy budowie bazyliki pracowali najwięksi artyści na świecie, jak Bramante, Rafael i Michał Anioł. Bazylika może pomieścić ponad 50 000 osób, jej długość to ponad 200 m, szerokość nawy poprzecznej 137 m, a nawy głównej 27 m. Bazylikę wieńczy kopuła o średnicy prawie 60 m. 

 

Do środka prowadzi pięć drzwi z brązu. We wnętrzu znajduje się mnóstwo dzieł sztuki - rzeźb, ołtarzy, kaplic, sarkofagów, a także mozaiki. W centralnej części kościoła, pod kopułą, znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski, nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim zaprojektowany przez Berniniego. Od ołtarza prowadzi zejście do Krypty św. Piotra (niedostępne dla zwiedzających). Dookoła kopuły znajduje się platforma widokowa, wokół której można obserwować piękne mozaiki. 

Na szczególną uwagę zasługuje XIII-wieczny posąg św. Piotra oraz jedno z największych dzieł Michała Anioła - Pieta. W sąsiadującej z nią kaplicy stoi obecnie sarkofag z ciałem papieża Jana Pawła II.

 

Wstęp do bazyliki jest bezpłatny. Należy jednak stanąć w kolejce do prześwietlenia bagażu, a większy bagaż i wózki dziecięce zostawić w depozycie. Przy wejściu do bazyliki sprawdzany jest strój, należy więc pamiętać o przykryciu ramion i kolan. 

 

Wstęp na taras widokowy na kopule bazyliki jest płatny - 5 euro kosztuje wejście po 551 stopniach schodów, natomiast wjazd windą + wejście po 320 stopniach to koszt 7 euro. Przejście do kas znajduje się z prawej strony przedsionka bazyliki. Z góry rozpościera się wspaniały widok na Rzym i Watykan, ale należy się liczyć z kolejką oczekujących. Winda zjeżdżająca w doł z kopuły zatrzymuje się we wnętrzu bazyliki. Wszystko o Bazylice św. Piotra.Pokaż Rzym na większej mapie


Zdjęcia - Bazylika Św. Piotra w Watykanie


Pogoda

Rzym i Watykan
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+31°  / +17°
Słonecznie
wiatr: ENE 2 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 29%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: SW 3 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: S 8 km/h
opady: 0.0 mm/h