wNieznane.pl

Rzym i Watykan

Informacje o RzymieRzym to stolica Włoch, położony jest w środkowej części kraju, nad rzeką Tyber. To miasto naszpikowane zabytkami z epoki starożytności i średniowiecza. Na uwagę zasługują starożytne ruiny, kościoły, place, fontanny, pałace czy pomniki. Muzea w Rzymie mogą pochwalić się ogromną liczbą eksponatów, a prawdziwą skarbnicą są muzea watykańskie. 

 

Rys historyczny

Niezwykle trudno jest opisać historię Rzymu w kilku słowach. Miasto powstało w epoce żelaza, jako osada Latynów, usytuowana na szczycie Palatynu. Historia miasta liczona jest od 753 r. p.n.e. Przez kolejne wieki Rzym obrastał w potęgę, aż w końcu stał się ogromnym imperium, pod którego panowaniem znajdowała się znaczna część Europy i Afryki Północnej. 

W VIII w. stał się stolicą Państwa Kościelnego i siedzibą papieży. W 1527 Rzym zostaje splądrowany przez wojska niemieckie i hiszpańskie, w latach 1809-1814 wcielony przez Napoleona I do Francji, następnie ponownie pod władzą papieży. Wreszcie w 1871 stał się stolicą zjednoczonych Włoch. W 1929 traktaty laterańskie między papiestwem a rządem Królestwa Włoch ustanowiły odrębność Państwa Watykańskiego, uznając jego niezależność i niepodległość.

 

Chętnym pogłębienia wiedzy o antycznym Rzymie i imperium polecamy świetną stronę IMPERIUM ROMANUM.

 


Sezon turystyczny i pogoda

W Rzymie panuje klimat śródziemnomorski - lata są ciepłe i suche, a zimy łagodne. Latem temperatura wynosi średnio 30°C, natomiast zimą raczej nie spada poniżej 10-15°C. Do Rzymu można się więc wybrać o każdej porze roku, chociaż latem bywa tam bardzo upalnie (bywa, że temperatura sięga 40 stopni), a późną jesienią i zimą należy się liczyć z opadami deszczu. Szczyt ruchu turystycznego przypada na maj-czerwiec oraz wrzesień-październik, kiedy pogoda sprzyja zwiedzaniu.

 

Jedzenie i picie

W Rzymie znaleźć można restauracje serwujące dania z całego świata. Oczywiście najpopularniejsze są jednak potrawy lokalne - pasty, makarony, lasagne, pizza itp. Warto jednak zrezygnować z pizzy, bo akurat w Rzymie nie jest ona najlepsza. 

 

Czas wolny

Poza zabytkami, Rzym oferuje również mnóstwo rozrywek. Na nudę nie mogą narzekać miłośnicy muzeów i galerii, których w Rzymie jest cała masa. Można także odpocząć w jednym z wielu parków, w otoczeniu zabytków. Miasto to prawdziwe królestwo mody - można tu znaleźć butiki najbardziej znanych na świecie projektantów.

Latem  w mieście odbywają się różnego rodzaju festiwale i koncerty, natomiast w grudniu warto zobaczyć ogromną wystawę szopek bożonarodzeniowych.

Niedaleko Rzymu znajdują się parki wodne. Kusi również bliskość morza, ale i... gór. 

Parki wodne w Rzymie i okolicach:

Hydromania - www.hydromania.it/en/
Aquapiper - www.aquapiper.it
Zoomarine (miejscowość Torvianica) - www.zoomarine.it
Aquafelix - www.aquafelix.it
Miami Beach (Borgo di Piave) - www.miami-beach.it

 

Trasy narciarskie w okolicach Rzymu:
Ok. godzinę jazdy samochodem od Rzymu znaleźć można doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Wybrane stacje narciarskie:

Campo Felice (L’Aquila) - www.campofelice.it/ 

Ovindoli (Avezzano) - www.ovindolimagnola.it/ 

Campo Imperatore (Gran Sasso) - www.ilgransasso.it/

Campo Staffi (Fiuggi) - www.campostaffi.it/

Monte Livata (Subiaco) - www.livata.it/

Roccaraso (Abruzzo) - www.roccaraso.net

Parki naturalne:
Marcigliana
Aguzzano - znajduje się pomiędzy via Nomentana, via Tiburtina i obwodnicą rzymską
Valle dell' Aniene - park wyznaczają zakręty rzeki Aniene
Decima Malafede - znajduje się między obwodnicą rzymską GRA, via Pontina, via Laurentina oraz gminą Pomezia
Laurentino – Acqua Acetosa - znajduje się w południowo-zachodniej części Rzymu
Tenuta dei Massimi - rozciąga się na zachodzie miasta
Valle dei Casali - rozciąga się od Villa Pamphili do brzegów Tybru
Tenuta dell’Acquafredda
Pineto - położony w północno-zachodniej części Rzymu
Monte Mario
Insugherata - znajduje się pomiędzy dzielnicami położonymi wzdłuż via Cassia oraz via Trionfale
Mazzalupetto - znajduje się w północno-zachodniej części Rzymu

Galeria Antica


Park rozrywki Rainbow Magicland - park rozrywki położony w miejscowości Valmontone, ok. 30 km od Rzymu www.magicland.it

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.


Jak dojechać?

Do Rzymu można dojechać z Polski na kilka sposobów. Najpopularniejszy środek transportu to samochód. Z Warszawy do stolicy Włoch jest ok. 1800 km, co daje ok. 20 godzin jazdy. 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest podróż do Rzymu samolotem. W okolicy miasta znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze - Fiumicino, dokąd latają m.in. tanie linie lotnicze Wizzair, czy też LOT lub Alitalia, oraz Ciampino, gdzie lata Ryanair. Lot w dwie strony można znaleźć w cenie nawet 60 zł . Port lotniczy Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci znajduje się ok. 30 km od centrum Rzymu. Dogodny dojazd do miasta zapewnia Autostrada A91. Można dojechać busem - koszt biletu w obie strony, w zależności od przewoźnika, to 8-10 euro. 

Port lotniczy Rzym-Ciampino położony jest 15 km od Rzymu i obsługuje tanie linie lotnicze. Do centrum miasta można stąd dojechać busem - koszt biletu w obie strony, w zależności od przewoźnika, to 8-10 euro.  Pogoda

Rzym i Watykan
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+31°  / +17°
Słonecznie
wiatr: ENE 2 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 29%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: SW 3 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: S 8 km/h
opady: 0.0 mm/h