wNieznane.pl

Santorini

OiaOia (Ia) to najbardziej rozpoznawalna z miejscowości na Santorini. Położona na północnym końcu wyspy wieś jest znacznie bardziej cicha i spokojna niż oddalona o niespełna 15 km Fira. Podobnie jak stolica, zbudowana została na kalderze. Ekskluzywne wille, hotele i restauracje wykute są w zboczu skały wulkanicznej, tworząc malowniczy widok. Z tarasów znajdujących się tu restauracji podziwiać można wysepkę Nea Kameni z kraterem wulkanu oraz sąsiednią zamieszkaną wyspę Thirassia. Spacer wąskimi brukowanymi uliczkami i licznymi schodkami to niezapomniane przeżycie. Tutaj też znajdują się charakterystyczne błękitne kopuły kościołów. Stąd wreszcie podziwiać można najpiękniejszy na wyspie zachód słońca. Pod wieczór uliczki wypełniają się chętnymi do oglądania tego wspaniałego spektaklu. Miejsce warto zająć dużo wcześniej. Zachód słońca można również obserwować ze statku - organizowane są specjalne rejsy. Ich cena wynosi ok. 25-35 euro.

Oia posiada niewielki port, Ammoudi, do którego można zejść po 300 schodkach lub zjechać samochodem asfaltową drogą. Z portu małymi stateczkami można dopłynąć do sąsiednich wysp.

 

Przy uliczkach kryję się liczne sklepy, galerie z wystawami miejscowych artystów i tawerny. Można również wstąpić do jednego z kilku muzeów, np. Muzeum Morskiego.

 

Wieczorem wielkie statki zabierają turystów, którzy przyjechali na Santorini na jeden dzień, a po zmroku miejscowość pustoszeje. To idealny moment na romantyczny spacer i podziwianie panoramy oświetlonej Oi.Zdjęcia Oia


Pogoda

Santorini
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+23°  / +22°
Słonecznie
wiatr: NNW 35 km/h
ciśnienie: 1008 hPa
wilgotność: 79%
zachmurzenie: 18%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NNW 32 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NNW 31 km/h
opady: 0.0 mm/h