wNieznane.pl

Santorini

AkrotiriAkrotiri to miejscowość położona w południowej części wyspy. Zbudowane jest na niewielkim wzgórzu. Na uwagę zasługuje tradycyjna zabudowa oraz ruiny zamku weneckiego Goulas. Twierdza zachowana była w bardzo dobrym stanie do czasu trzęsienia ziemi w 1956 r.

 

Niedaleko znajduje się latarnia morska, która jest jedną z najstarszych w Grecji. Zbudowana została na południowym końcu Santorini. Ma dużą kwadratową wieżę, wysoką na 10 m. Powstała pod koniec XIX w. i do dzisiaj emituje światło. Z okolic latarni rozpościera się wspaniały widok na morze oraz sporą część Santorini.


Niedaleko Akrotiri jest wioska Emporio (Emborio), zbudowana na zboczach góry Proroka Eliasza. Warto ją odwiedzić ze względu na średniowieczny charakter zabudowy, a także dwa piękne białe kościoły z błękitnymi kopułami. W okolicy zobaczyć można 8 tradycyjnych wiatraków, z których jednak pozostały już tylko wieże.Megalohori (Megalochori) to jedna z tradycyjnych wiosek na wyspie. Położona jest na wzgórzu i tworzy labirynt wąskich brukowanych uliczek i białych budynków. Otaczają ją winnice, skąd pochodzi pyszne lokalne wino.Zdjęcia Akrotiri


Pogoda

Santorini
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+23°  / +22°
Słonecznie
wiatr: NNW 35 km/h
ciśnienie: 1008 hPa
wilgotność: 79%
zachmurzenie: 18%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NNW 32 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NNW 31 km/h
opady: 0.0 mm/h