wNieznane.pl

Włochy Północne

Porady i wskazówkiKomunikacja, dojazd, parkingi

Po północnej części Włoch najlepiej poruszać się samochodem. Kraj może pochwalić się dobrze rozwiniętą siecią płatnych autostrad, które prowadzą do wszystkich większych miast. Niestety przejazdy nimi nie są tanie, a nierzadko trasy są tak zatłoczone, że stoją na nich korki. Można również podróżować mniejszymi drogami, ale te również są zatłoczone, a na dodatek prowadzą przez miejscowości, gdzie trzeba się liczyć z ograniczeniami prędkości.

 

Do Włoch można dojechać własnym samochodem lub dolecieć samolotem, np. tanimi liniami lotniczymi Wizzair i Ryanair do Bergamo. Odległość z Warszawy do Mediolanu wynosi ok. 1600 km, natomiast z Warszawy do Wenecji ok. 1300 km. 

 

Pomiędzy dużymi miastami we Włoszech można również poruszać się pociągami, ale te są drogie.

 

Parkingi we Włoszech są dosyć drogie. Za godzinę parkowania trzeba zapłacić od 0,5 € wzwyż, ale w bardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym miejscach najczęściej jest to od 1€ za godzinę, przy czym stawka rośnie proporcjonalnie do liczby godzin. Bardzo często jest też problem ze znalezieniem wolnego miejsca na parkingach ulicznych. Szczególnie dotyczy to Werony. W okolicy historycznego centrum znajdują się tylko dwa duże parkingi - Arena i Arsenale, gdzie ceny są wysokie, ale miejsce na pewno się znajdzie. Turyści podróżujący samochodem z inną niż włoska rejestracją mogą parkować na ulicy tylko na parkingach oznaczonych kolorem niebieskim.

Odległości

Bergamo - Werona ok. 120 km (w zależności od wybranej trasy, odległość może być większa)

Werona  - Wenecja ok. 120 km

Wenecja - Bolonia ok. 160 km

Bolonia - Modena ok. 50 km

Modena - Parma ok. 60 km

Parma - Cinque Terre ok. 150 km

Parma - Malcesine ok. 200 km

Malcesine - Bergamo ok. 150 km

Gdzie szukać oszczędności

We Włoszech ceny są znacznie wyższe niż w Polsce. Jeżeli ktoś chciałby nieco zaoszczędzić, powinien zrezygnować z jedzenia w restauracjach w centrum miast czy przy głównych atrakcjach turystycznych, gdzie ceny są wyższe. Dla porównania pizza w restauracji to koszt ok. 10 euro, podczas gdy za pizzę na wynos w jednej z wielu lokalnych pizzerii trzeba zapłacić 4-5 euro.

Warto pamiętać, że napoje serwowane w restaurachach do posiłków, zarówno alkoholowe, jak i bezalkoholowe, są bardzo drogie. Można więc zrezygnować z zamówienia napoju i zakupić go w sklepie. 

Pamiątki

Włochy Północne słyną z wina. Zanim jednak wyładuje się nimi pół bagażnika, warto pamiętać, że pije się tu przede wszystkim wina cierpkie, wytrawne. Jeśli wyjazd obejmuje wyprawę do Wenecji, obowiązkowo trzeba kupić charakterystyczną maskę. Te można zresztą nabyć m.in. także w Weronie. Warto nabyć także jeden z włoskich likierów, np. z cytrusów. 

Płatność wyłącznie kartą

Zgodnie z najnowszymi przepisami, za towary i usługi warte powyżej 30 euro można we Włoszech płacić wyłącznie kartą płatniczą lub kredytową. Zakaz zapłaty gotówką co prawda nie dotyczy obcokrajowców, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi formalnościami. Obcokrajowcy, jako osoby prywatne, mogą płacić w gotówce jedynie w sklepach detalicznych, za to w hurtowniach, restauracjach czy hotelach już nie. Pracownik sklepu musi zażądać od klienta oświadczenia, że jest obywatelem innego kraju i mieszka na stałe poza granicami Włoch. Wymagane jest także okazanie paszportu lub dowodu osobistego, który sprzedawca ma obowiązek skserować.

Przepisy ruchu drogowego

We Włoszech istnieje zakaz używania podczas jazdy telefonów komórkowych bez zestawu głośnomówiącego. 

Zakaz przewozu dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik przystosowany do wymiarów dziecka. Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu samochodu bez specjalnego zabezpieczenia, (gdy pojazd nie jest w nie wyposażony) pod warunkiem, że znajdują się pod opieką osób w wieku powyżej 16 lat.

Ograniczenie prędkości dla samochodu osobowego w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach głównych 110 km/h, a na autostradach 130 km/h. Przekroczenie prędkości jest karane wysokimi mandatami.