wNieznane.pl

Włochy Północne

WeronaWerona (Verona) to miasto położone w północno-wschodnich Włoszech, nad rzeką Adygą, u podnóża Alp Weneckich. Każdego roku jest odwiedzana przez setki tysięcy turystów ze względu na mnogość zabytków, w tym domy Romea i Julii, bohaterów dramatu Szekspira. 

 

Najważniejsze i najciekawsze zabytki Werony to:

 

Arena - to jeden z największych rzymskich amfiteatrów, jakie zachowały się do dzisiejszych czasów. Jest trzecim co do wielkości, po Koloseum i amfiteatrze Campanii, amfiteatrem we Włoszech. Powstał w I wieku p.n.e. Do tej pory jest wykorzystywany podczas dużych koncertów. Na widowni Areny mieści się około 22 tyś. osób. Stoi przy głównym placu miasta - Piazza Bra.


Domy Romea i Julii - dom Julii to XIII-wieczny zamek, który mieści się przy Via Capello 23. Wejście do wnętrza domu jest płatne. Dużą popularnością cieszy się balkon Julii, a przy domu znajduje się ogród ze słynnym posągiem Julii. Legenda mówi, że dotknięcie prawej piersi Julii przynosi szczęście w miłości.

Casa di Romeo - budynek usytuowany jest przy Via Arche Scaligere 2-4, nieopodal Piazza dei Signori. Jest to XIII-wieczny pałac, niedostępny dla zwiedzających.


Piazza Bra + liston - to największy i centralny plac w mieście, na któryc wchodzi się przez Portoni della Brá, bramę stanowiącą dawniej część murów miejskich. Tuż obok wznosi się pięciokątna wieża Torre Pentagona.


Piazza Delle Erbe i fontanna Madonna Verone - wokół placu usytuowane są średniowieczne budynki. Uwagę zwracają Domus Mercatorum, giełda kupiecka i magazyn, XIV-wieczna wieża Torre del Gardello, Palazzo Maffei a także Casa Mazzanti, na którym można podziwiać piękne malowidła. Na marmurowych płytach placu codziennie odbywa się targ warzywny. Pośrodku stoi fontanna Madonna Verone.


Arche Scaligere – jeden z najbardziej skomplikowanych gotyckich zabytków, dziewięć grobowców człownków rodziny La Scalla. Znajdują się przy kościele Santa Maria Antica, który był prywatną świątynią możnego rodu Scaligerich. Wybudowane zostały w stylu gotyckim. Groby otoczone są ogrodzeniem z kutego żelaza, a nad nimi znajdują się pięknie zdobione baldachimy. Motywem przewodnim zdobień jest drabina, która była symbolem tego rodu.


Ponte Pietro - most wybudowany w I wieku p.n.e.


Basilica San Zeno Maggiore - legenda mówi, że krypta świątyni była miejscem zawarcia małżeństwa bohaterów Szekspirowskiego dramatu Romeo i Julia.  W skład bazyliki wchodzi podziemna krypta, kościół główny, prezbiterium oraz 72-metrowa wieża. Na szczególną uwagę zasługują drzwi świątyni, wykonane z brązu, z płaskorzeźbami z motywami religijnymi.


Cattedrale Di Santa Maria Matricolare – budowę rozpoczęto w XII w. i nie zakończono do XVII w. Na szczególną uwagę zasługuje kaplica Cappella Nichesola (pierwsza po lewej), a także mozaika na podłodze z VI w.


Castelvecchio + Ponte Scaligero (Ponte Castelvecchio)  - to jedna z najważniejszych budowli w Weronie. Zamek wybudowany został w XIV wieku i oprócz funkcji mieszkalnych miał też pełnić rolę obronną. Położony jest nad rzeką Adygą. Dawniej otoczony był fosą. Od 1925 roku znajduje się tutaj muzeum miejskie.
Ponte Scaligero powstał w tym samym czasie co Castelvecchio,  rozciąga się z niego przepiękny widok na zamek oraz na rzekę.


Piazza Dei Signori + pomnik Dantego - wokół placu położonych jest kilka zabytkowych budynków. Najciekawsze z nich to Palazzo del Capitano i Palazzo del Comune (zwany również dell Regionale), z wewnętrznym dziedzińcem i znajdującymi się na nim XV-wiecznymi schodami. Znajduje się tam także dawna rezydencja rodu della Scala, a także XV-wieczna Loggia del Consiglio i Torre dei Lamberti. Można wejść na szczyt wieży, skąd rozpościera się piękny widok na miasto. Na środku placu stoi pomnik Dantego.


Mury miejskie Gallena, bramy Borsari i Leoni - dawniej strzegły wstępu do miasta.  Porta Nova – brama powstała w XVI w., przez długi czas była głównym wejściem do miasta. Chroniła miasto od południa. Porta Palio – Chroniła miasto od północy.

Pałace: Palazzo Canossa, Palazzo Pompei , Palazzo Bevilacqua, Palazzo Della Torre, Palazzo Maffei, Palazzo Turchi.C


Grób Julii - Usytuowany jest w krypcie kościoła San Francesco al Corso. Sarkofag wykonany jest z czerwonego marmuru, w podziemiach kościoła ustawiony został w 1937 roku.


Kościół Św. Anastazji - jest to największy Kościół w mieście.  


Krótkie video z Werony:

 

 

Mapa Werony:

 


Pokaż Werona na większej mapie


Zdjęcia - Werona