wNieznane.pl

Algarve

FaroFaro to największe miasto regionu Algarve. Jednak największe, nie oznacza, że zamieszkiwane przez tłumy Portugalczyków. Ot, nieco ponad 30 tysięcy osób żyje, na co dzień w stolicy południowej części kraju. W spokoju, pięknym otoczeniu, z możliwością odpoczynku na piaszczystych plażach nieopodal lagun rzecznych.


Początków miejscowości należy szukać przed wiekami, kiedy to pierwsze placówki handlowe na brzegach Ria Formosa zakładali Fenicjanie i Kartagińczycy. Rozrosły się one na, tyle, że przekształciły się w rzymski porto Ossonoba. Za czasów panowania Maurów obwarowano miasto. Jednak nie byli w stanie odeprzeć wojsk dowodzonych przez Afonsa III. Rozkwit Faro zakończył się w 1596r., kiedy to miasto splądrował i spalił hrabia Essex i jego kompani. Gdy miasto odbudowano, wówczas Faro spotkało kolejne nieszczęście. Tym razem w połowie XVIII wieku spustoszenia dokonało trzęsienie ziemi, co zmieniło jego oblicze. Dzisiaj miasto wykracza poza mauretańskie i chrześcijańskie zabytki Starego Miasta oferując mieszkańcom oraz turystom dostęp zarówno do życia kulturalnego, jak i bogatego dziedzictwa, co sprawia, że Faro należy do jednych z ciekawych miasteczek Algarve.

 

Cidade Velha to najciekawsza tutejsza dzielnica. Niemal odcięta średniowiecznymi murami od pozostałej części miasta. Dostaniemy się do niej m.in. przez bramę Arco de Vila datowaną na 1812 rok, którą szczególnie upodobały sobie… bociany. A za murami? Białe budynki, ciche uliczki, a w centralnym punkcie Katedra z XIII wieku, która łączy w sobie mieszankę stylów architektury – gotyk, renesans oraz barok. Na szczególną uwagę zwraca kapliczka Nossa Senhora dos Prazeres, której złocona i lakierowana snycerka, a także marmurowe inkrustacja oraz azulejos sprawia, że jest to prawdziwy klejnot sztuki barokowej.

Tuż obok katedry znajduje się Pałac Biskupi (Paço Episcopa). Co ciekawe, do dzisiaj pełni swoje funkcje i… jest zamknięty dla turystów. Przed pałacem stoi pomnik biskupa Francisco Gomesa, który wsławił się odbudową miasta po wspomnianym trzęsieniu ziemi z połowy XVIII wieku.

 

Katedra oraz pałac, to nie jedyne miejsce w Faro związane z religią oraz sztuką sakralną. Poza miejskimi murami przy rozległym parkingu usytuowany jest kościół św. Franciszka. W Igreja de Sao Francisco warto zadrzeć głowę do góry, aby podziwiać plafon na sklepieniu przedstawiający koronację Matki Boskiej. Natomiast kilka przecznic dalej znajduje się postać patrona świątyni na azulejos.

Co jeszcze? Kaplice - Capela de Nossa Senhora do Pe da Gruz datowana na XVII wiek, gdzie największe wrażenie robi krucyfiks z azulejos. Inna to Capela de Nossa Senhora do Repouso - tuż obok Arco do Repouso (Brama Odpoczynku) przy wejściu na Stare Miasto. Jeśli wierzyć legendom Alfons III, który zdobył miasto w 1249 roku, zatrzymał się tu po zwycięstwie nad Maurami.

 

Aby jeszcze bardziej zagłębić się w historię regionu, należy wybrać się Muzeum Archeologicznego. Do jego najcenniejszych kolekcji zalicza się rzymską mozaikę podłogową, mauretańskie lampy oliwne, a także tabernakulum z XVI wieku. Alternatywą jest museo Maritimo.

 

Było coś dla ducha, musi być też coś dla ciała. Na zakupy ruszamy do Forum Algarve. To największe centrum handlowe w okolicy, w którym można buszować po ponad 200 sklepach, wybrać się na seans do kina i stracić czas szwendając się w galeriowym stylu. A jeśli ktoś już naprawdę nie może wytrzymać bez zakupów, niech wybierze się po prostu w trójkąt ulic – Vasco da Gama, San Antonio, Ivenes. Butików i drogi sklepów, co niemiara.

Faro ma swojej ofercie rozrywkę kulturalną. Teatro de Lethes uznawany za klejnot architektury w stylu włoskim z 1874 roku, w którym nadal odbywają się tu przedstawienia, koncerty oraz recitale.

 

A plaże? W okolicy są trzy główne plaże. Na jedną z nich, nieopodal lotniska dojedziemy autobusem. Pozostałe dwie znajdują się na Ilha do Farol oraz na Ilha Deserta. W obu przypadkach musimy skorzystać z promów.Pokaż Faro na większej mapie


Zdjęcia Faro


Pogoda

Algarve
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+27°  / +20°
Słonecznie
wiatr: ESE 17 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 79%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+27° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: E 12 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +20° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h