wNieznane.pl

Algarve

Parque Natural da Ria FormosaOd Mana Rota do Vale do Loba. Przez 60 kilometrów rozległej laguny, piaszczyste, wydmowe wyspy, bagna, solniska i jeziora, w których żyją liczne gatunki fauny i flory. To Parque Natural de Ria Formosa z główną siedzibą w Quanta de Marim nieopodal Olhão.

 

Pierwszą styczność z tym niezwykłym miejscem będziemy mieli podczas… lądowania. Rozległe tereny widziane z góry robią wrażenie. Natomiast jak się ma rzecz na lądzie? W Faro możemy wykupić 2,5-godzinny rejs z przewodnikiem, z którym opłyniemy tereny Parku Narodowego będącego chlubą Algarve. Jednak zagłębimy się tam również płynąc m.in. na wyspy Ilha do Farol oraz Ilha Deserta. Niemniej jednak jest to szósty z korytarzy, który został sztucznie utworzony w pierwszej połowie XX wieku, aby móc połączyć największe miasto południa Portugalii z otwartym morzem. Pozostałych pięć wlotów są w pełni stworzone przez naturę.

 

Istnieje również możliwość zagłębienie się w teren całkowicie pieszo. Wyróżnia się kilka szlaków, z czego jeden ma nieco ponad 3 kilometry długości. To szlak São Lourenço, który daje możliwość obcowania z dwoma typami terenów - słonymi bagnami oraz słodkawymi lagunami. Z kolei Quinta do Lago jest mieszanką dwóch ekosystemów - lasów i bagien. Natomiast szlak Olhão prowadzi obok młyna przepływowego, pozostałości rzymskich kadzi solnych i kilku punktów obserwacyjnych.

 

A co z żyjącymi tu zwierzętami? To jedno z ciekawszych miejsc dla fanów ornitologii. Na obserwatorów czeka tu rocznie 30 tysięcy gatunków ptaków, dla których jest to m.in. przystanek podczas wędrówek wiosenno-jesiennych. Ponadto żyją tutaj modrzyki, flamingi różowe (głównie jesienią), żółwie błotne czy rybitwy.

 

W Parque Natural de Ria Formosa postawiono również na edukację. Utworzono Centrum Edukacji Ekologicznej (CEAM) zajmujące się ochroną środowiska, a także promocją rozwoju naturalnych zasobów parku. Z kolei Ecoteca Museu João Lucio to muzeum ekologiczne zlokalizowane w willi XIX-wiecznego poety, prawnika, a także burmistrza Olhão. Dodatkową formą bliższego poznania Ria Formosa jest ptasi szpital, w którym można oglądać ranne ptaki. Tu z pomocą przychodzi element technologii, gdyż do obserwacji wykorzystano system wewnętrznej telewizji.

 

Parque Natural de Ria Formosa to nie tylko bogactwo naturalne w postaci ptaków, pięknych lagun czy też wydm. To również miejsc dobrze znanych plaż jak Vale do Lobo, Culatra, Tavira Island, Cabanas de Tavira, Cacela Velha, Manta Rota czy , Barril. Ostatnia z nich przyciąga dużą liczbę naturystów.Pokaż Parque Natural da Ria Formosa na większej mapie


Zdjęcia Parque Natural da Ria Formosa


Pogoda

Algarve
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+27°  / +20°
Słonecznie
wiatr: ESE 17 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 79%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+27° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: E 12 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +20° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h