wNieznane.pl

Algarve

LagosJeśli przyjechałeś do Lagos i niemal na każdym kroku słyszysz język angielski, a z restauracji wylewają się stojaki z angielskim menu, to… znaczy, że dobrze trafiłeś. Lagos to typowy kurort - hałaśliwy i kosmopolityczny. A mimo wszystko przyciąga turystów - głównie z Wielkiej Brytanii. Czym? Na pewno imprezowymi barami, knajpami, klubami, a także pięknymi plażami. Te ostatnie to zacisznymi, skryte między skałami amfiteatry z miękkim piaskiem i szumem fal z piękną Praia Dona Ana na czele. Jednocześnie tajemnicze, intrygujące miejsca, do których podpłyniemy łódką, aby zajrzeć do wyżłobionych jaskiń.

 

Jednak imprezowe i beztroskie oblicze, to nie jest jedyna twarz Lagos. Dla spragnionych klasycznych zabytków oraz muzeów czeka Igreja de Santo António. To kościół datowany na XVIII wiek będący jednocześnie jednym z klejnotów regionu Algarve. Jego złocona sncyerka dosłownie ocieka przepychem. Wszystko, z czym kojarzy się barok - amorki o podwójnych podbródkach, mityczne stwory, dojrzałe owoce. Coś pięknego! W części muzealnej znajduje się kilka sal, w którym wyeksponowano dzieła sztuki, rzymskie mozaiki, kartę praw miejskich z 1504r., a także szaty haftowane złotem. Ponadto obejrzymy kolekcję rzeźbionych i malowanych łodzi rybackich oraz coś fenomenalnego - ołtarzyk z... korka mający ponad 100 lat (1907) autorstwa Francisco Figueirasa z Silves. To trzeba zobaczyć!

Z kolei Igreja de Santa Maria (XVI w.) zachował renesansowy portal podparty przez doryckie kolumny. Do tego popiersia św. Piotra i św. Pawła po obu stronach łuku. Na uwagę zwraca też posąg São Gonçalo (patron Lagos). I tylko żal, że cały kościół został przebudowany w XIX wieku.

 

Tuż u brzegów wód oceanu dumnie się prezentuje Fortaleza do Ponte da Bandeira, czyli XVII-wieczna forteca, do której prowadzi most zwodzony. Zbudowana w celach obrony portu. Oczywiście dzisiaj pełni zupełnie inną funkcję. To muzeum wypełnione eksponatami nawiązującymi do odkryć geograficznych. A sam port? Dziś przyjmuje okazałe łodzie o różnych rozmiarach w Marina de Lagos.

 

Dwa słowa należą się również miejskie murom, które datuje się na czasy rzymskie. Dodatkowo były wzmocnione przez Arabów i chrześcijan, a później poddane renowacji w XVI wieku. W najlepiej zachowanej części znajduje się manuelińskie okno, z którego Sebastian I miał przemawiać do mieszkańców miasta przed wyruszeniem pod Al-Kasr al-Kabir.Pokaż Lagos na większej mapie


Zdjęcia Lagos


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,27 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-06-19

Pogoda

Algarve
Dziś, 19 czerwca 2019
ikona pogody+21°  / +17°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 6 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 86%
zachmurzenie: 73%
opady: 0.1 mm/h

Czwartek, 20 czerwca 2019
ikona pogody+23° C    /  +16° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 21 czerwca 2019
ikona pogody+25° C    /  +16° C
Słonecznie
wiatr: NW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h