wNieznane.pl

Algarve

LouléKilkanaście kilometrów na północ od Faro położone jest Loulé. Ot, małe, sympatyczne, spokojne miasteczko słynące z rzemiosła tradycyjnego oraz sobotniego targu. Już II wieku p.n.e. zawitali w te strony Rzymianie, w okolicach obecnego dziś zamku. Jednak to dopiero za czasów mauretańskich nastąpił rozwój miasta i wzrost rangi ośrodka. O ich obecności możemy się przekonać oglądając dzwonnicę kościoła - Igreja Matriz de São Clemente, która była kiedyś minaretem.

 

Natomiast wspomniany zamek, czyli po prostu Castelo, to efekt XIX-wiecznych prac nad jego odbudową. Dziś zaprasza w swe progi, żeby poznać muzealne eksponaty – głównie z czasów rzymskich oraz epok kamienia i brązu. Ponadto możemy zobaczyć jak w XIX wieku wyglądała typowa kuchnia w Algarve. Natomiast z wysokości murów rozciąga się miejska panorama.
Ślady odmiennej kultury oraz religii znajdziemy także w Banhos Islâmicos. To dobrze zachowane ruiny muzułmańskiej łaźni, czyli hammamu de Al-'Ulyà. Jeśli okaże się, że są zamknięte, należy podejść do muzeum przy Rua Vice Almirante Cândido Dos Reis 36.

 

Jednak to, co przyciąga jak magnes wszystkich do Loulé, to sobotni targ. Prawdziwy festiwal straganów, na których kupimy zioła, sery, papryczkę, figi, marcepanowe ciastka, złocisty miód, kwiaty, świeże ryby, owoce czy rękodzieło. A propos owoców, Museu dos Frutos Secos jest pewnego rodzaju hołdem dla firmy Francisco Joaquim Bota & Filhos, gdzie prezentowana jest metoda uprawy i suszenia.
Natomiast sporo do powiedzenia mają tutejsi mieszkańcy w kontekście rękodzieła. Bez problemu kupimy ceramiczne miseczki - ręcznie formowane i malowane. Zerknijmy na ich spód, aby przekonać się, która rodzina z Algarve je wyrabiała. A jeśli komuś mało, to może się rozejrzeć za kapeluszami, koszykami, szmacianymi lalkami z juty czy też kocami i chustami.

 

Skoro już jesteśmy przy temacie własnej twórczości, to fani sztuki skierują swe nogi do Convento Espirito Santo. To miejsce wystaw, w którym prezentuje się prace miejscowych i zagranicznych artystów. Rzeźby, obrazy i instalacje.Pokaż Loulé na większej mapie


Zdjęcia Loulé


Pogoda

Algarve
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+27°  / +20°
Słonecznie
wiatr: ESE 17 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 79%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+27° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: E 12 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +20° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h