wNieznane.pl

Bergamo

Basilica Santa Maria MaggioreBasilica Santa Maria Maggiore to trójnawowy kościół zbudowany pomiędzy XII a XIV wiekiem. Znajduje się w Citta Alta w Bergamo. Uznawany jest za jeden z najważniejszych zabytków w mieście. Powstał w miejscu pogańskiej świątyni, w ramach ślubu złożonego Matce Bożej przez mieszkańców Bergamo, którzy prosili o ochronę od suszy, głodu i dżumy. W kolejnych latach świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Z zewnątrz kościół reprezentuje styl romański, natomiast wnętrze zawiera elementy charakterystyczne dla baroku.

 

Główną cechą bazyliki jest brak głównego wejścia, ponieważ dawniej świątynia stanowiła całość z pałacem biskupim. Są więc cztery wejścia boczne. Na Piazza del Duomo wychodzi Portal Czerwonych Lwów. Pomiędzy nim a znajdującym się nieopodal wejściem zobaczyć można wyryte na murze dawne miary używane w Bergamo przez kupców i tkaczy: Capitium Comunis Pergami (2,63 m) i Brachium (53,1 cm). Na prawo od wejścia znajduje się Cappella Colleoni. Przy placu zobaczyć można również charakterystyczny budynek Baptysterium.

Od południa na Piazza Rosate wychodzi Portal Białych Lwów, a dalej Portal Fontanny.

 

Portal Czerwonych Lwów ukazuje lwy otoczone figurami ludzi i zwierząt. Nad nim znajduje się loggia z figurami św. Barnaby, św. Wincentego i konną rzeźbą św. Aleksandra. Wyżej jest Matka Boża z Dzieciątkiem, której towarzyszą św. Esteria i św. Grata.
Portal Białych Lwów zwieńczony jest małym portykiem z płaskorzeźbą przestawiającą Chrystusa otoczonego przez 12 apostołów, świętych i mistrzów murarskich.Wnętrze świątyni zachowuje oryginalny układ romański na planie krzyża greckiego z trzema nawami, ale wystrój jest barokowy. Ściany ozdobione są arrasami, z których niektóre pochodzą z Florencji. Warto zwrócić uwagę także na drewniany konfesjonał z 1704 r. oraz na oryginalne freski.Zdjęcia Basilica Santa Maria Maggiore


Pogoda

Bergamo
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+33°  / +17°
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 59%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +16° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: S 5 km/h
opady: 0.0 mm/h