wNieznane.pl

Bergamo

Katedra i Piazza del DuomoPiazza del Duomo to plac w Górnym Mieście Bergamo, przy którym stoi katedra, a także znajduje się Capella Colleoni. Katedra od 1689 r. poświęcona jest św. Aleksandrowi męczennikowi, patronowi miasta. W średniowieczu Bergamo miało dwie katedry: św. Aleksandra i św. Wincentego, ale w 1561 r. wenecjanie zburzyli kościół św. Aleksandra, stojący w innym miejscu, a zamiast niego, wznieśli mury obronne. Wcześniej w miejscu obecnej katery znajdował się kościół pod wezwaniem św. Wincentego.

W połowie XIX w. obecna katedra przeszła gruntowną przebudowę. Na szczycie kopuły znalazła się statua św. Aleksandra. Z tego okresu pochodzi też biała, surowa fasada. Kościółzostał zbudowany na planie krzyża łacińskiego. W nawie znajduje się sześć kaplic. Od 2000 r. jedna z kaplic poświęcona jest św. Janowi XXIII - papieżowi pochodzącemu z Bergamo.

 

Przy placu zobaczyć można również Baptysterium. Zostało zbudowane w 1340 roku. To charakterystyczny, ośmioboczny budynek z małą loggią i kolumnamni z czerwonego marmuru z Werony. Na każdym boku ośmiokąta zobaczyć można płaskorzeźby ze scenami z życia Chrystusa.

 

Capella Colleoni - to renesansowa kaplica, poświęcona Janowi Chrzcicielowi, zbudowana jako mauzoleum dla wielkiego wodza Colleoni. Stanowi de facto osobny budynek, ale przylega do Bazyliki Santa Maria Maggiore. Warto ją odwiedzić ze względu na piękne dekoracje, rzeźby, płaskorzeźby i freski.Zdjęcia Katedra i Piazza del Duomo


Pogoda

Bergamo
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+33°  / +17°
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 59%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +16° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+30° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: S 5 km/h
opady: 0.0 mm/h