wNieznane.pl

Budapeszt

Uliczki i place Starego MiastaPlac św. Trójcy - powstał na przełomie XVII I XVIII wieku w miejscu gotyckich kamieniczek. Na placu stoi Kościół Najświętszej Marii Panny (zwany Kościołem Macieja). Swój bieg kończyła na nim uliczka Tárnok, a zaczynała Fortuna utca. Na rogu placu i ulicy Szentháromság stoi dawny Ratusz I-szej Dzielnicy, na środku wznosi się barokowa Kolumna Morwowa, powstała w podzięce za zakończenie epidemii dżumy. Kolumna mierzy łącznie 15 metrów wysokości, a zdobiące ją postaci osiągają do 2,8 m. Zwieńczenie pomnika stanowi grupa figur wyobrażających Trójcę Świętą. W głębi znajduje się Baszta Rybacka, a obok niej pomniki i fontanny.

 

Szentháromság utca - uliczka Starego Miasta, przy której znajdują się zabytkowe kamienice. U zbiegu ulic Szentháromság i Úri stoi konny pomnik hrabiego Andrása Hadika von Futak, komendanta na zamku Budzińskim oraz dowódcy korpusu armii austriackiej. 

 

Ulica Fortuny  - uliczka Starego Miasta, wzdłuż której stoją zabytkowe kamienice. 

 

Plac Bramy Wiedeńskiej - północny kraniec Wzgórza Zamkowego to miejsce, gdzie łączą się trzy główne ulice - Fortuna utca, Táncsics Mihály utca i Országház utca. Nazwa placu wywodzi się od Bramy Wiedeńskiej, na której szczycie znajduje się taras widokowy, skąd podziwiać można Rozsadomb (Wzgórze Róż) i Hármashatár-hegy (Wzgórze Trzech Granic) oraz dzielnice Budy. Plac Bramy Wiedeńskiej dedykowany jest poległym w XVII wieku w walkach o wyzwolenie Wzgórza Zamkowego z rąk tureckiego najeźdźcy. Prsy placu stoi Kościół Ewangelicki (Evangélikus templom) oraz neoromantyczny gmach Archiwum Narodowego, a także pomnik. U zbiegu ulic Ostrom i Várfok utca podziwiać można pomnik Mihálya Táncsicsa z 1968 r.

 

Úri utca - uliczka Starego Miasta, wzdłuż której stoją zabytkowe kamienice. 

 

Plac Dísz (Dísz tér) - położony w południowej części Wzgórza Zamkowego. Zbiegają się tu Úri utca i Tárnok utca. Od południa Dísz tér sąsiaduje z placem Szent György (św. Jerzego). Charakterystyczna jest tu numeracja, gdyż numery są rozmieszczone w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Główną ozdobą Dísz tér jest pomnik Obrońców Ojczyzny, usytuowany u zbiegu ulic Úri utca i Tárnok utca. W 1871r. węgierscy weterani wojenni zwrócili się do cesarza i władz miasta z prośbą o stworzenie pomnika, który upamiętniałby żołnierzy walczących w obronie Budy i Óbudy w czasie madziarskiej Wiosny Ludów. U wylotu ulicy Palota út stoi figura huzara, ubranego w strój z epoki cesarzowej Marii Teresy. W jednej z nisz bramy Fehérvári ustawiono pomnik rycerza i jego giermka. Interesująco prezentuje się również pomnik Artúra Görgeya, zdobiący basteję Kászima w pasie murów obronnych.

Pałac Sándor- znajduje się na placu św. Grzegorza (Szent György tér). Został wybudowany w 1806 r. 

 

Ulica Tárnok - przy niej wznoszą gotyckie kamienice pochodzące z epoki sprzed najazdu tureckiego, zaliczane do najstarszych w całej dzielnicy.


Táncsics Mihály utca - uliczka Starego Miasta, wzdłuż której stoją zabytkowe kamienice.  

 

Wieża Marii Magdaleny - fragment XIII-wiecznego romańskiego kościoła.

 

Ulica Országház -rozciąga się w północnej części Starego Miasta, łącząc ze sobą place św. Trójcy i Jana Kapistrana. Wzdłuż niej stoją zabytkowe kamienice.  Pokaż Mapa Budapesztu na większej mapie


Zdjęcia Uliczki i place Starego Miasta


Pogoda

Budapeszt
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+30°  / +17°
Słonecznie
wiatr: SW 8 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 44%
zachmurzenie: 8%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +15° C
Słonecznie
wiatr: NW 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +14° C
Słonecznie
wiatr: NNE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h